Urzędy zmieniły zdanie w sprawie rozliczania refakturowanych na najemców usług dostarczania wody i odprowadzania nieczystości. Uważają, że są one elementem składowym usługi najmu i powinny być opodatkowane tak jak ona, czyli 23 proc. VAT.

Podnosi to koszty wynajmu pomieszczeń, szczególnie dla tych podatników, którzy nie mają prawa do odliczenia VAT.

– Usługa najmu jest opodatkowana 23 proc. VAT, oczywiście oprócz wynajmu na cele mieszkaniowe, który jest zwolniony z podatku – tłumaczy Andrzej Nikończyk, doradca podatkowy, partner w kancelarii Kolibski Nikończyk Dec i Partnerzy. – Podstawową stawkę naliczamy też przy dostawie energii elektrycznej. Usługa dostarczania wody i odprowadzania ścieków jest obciążona 8 proc. VAT. Wiele lat urzędy co do zasady nie kwestionowały rozliczania ich tak jak odrębnych od usługi najmu świadczeń.

Przykładowo, rok temu Izba Skarbowa w Warszawie (interpretacja nr IPPP3-443-231/10-2/JF) potwierdziła, że właściciel nieruchomości odsprzedający usługi dostarczania wody i odprowadzania ścieków powinien zastosować właściwą dla nich, niższą stawkę VAT.

W tym roku (interpretacja nr IPPP1-443-78/11-4/MP) zmieniła zdanie i uznała, że dostawa energii, wody i odprowadzanie ścieków nie stanowią odrębnej usługi, ale są elementem najmu. Należy je więc tak samo opodatkować.

Podobnie uważa Izba Skarbowa w Poznaniu (interpretacja nr ILPP2/443-109/11-4/AD).

– Zmiana stanowiska fiskusa spowodowała, że wielu właścicieli lokali, obawiając się sporu z urzędem, dolicza do mediów wyższy VAT, co podnosi cenę wynajmu – mówi Łukasz Jamróz, doradca podatkowy, menedżer w Accreo Taxand. – Jeśli nabywca może odliczyć w całości podatek naliczony z faktury, to nie poniesie ekonomicznego ciężaru podwyżki. Stracą jednak te podmioty, które są zwolnione z VAT, np. banki, szpitale, ubezpieczyciele.

– Rozwiązaniem byłoby zawieranie przez najemców odrębnych umów z dostawcami mediów – tłumaczy Andrzej Nikończyk. – O ile robi się tak często z umowami na dostawę energii, o tyle takie rozliczenie wody lub nieczystości z reguły nie jest możliwe. Uważam jednak, że jeśli są one rozliczane niezależnie od czynszu, to nie można uznać, iż są częścią głównego świadczenia, czyli usługi najmu.

– W przepisach nie znajdziemy definicji świadczeń złożonych; jasnych wskazówek, jak rozumieć to pojęcie, nie daje też orzecznictwo Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości – mówi Łukasz Jamróz. – Nie można jednak automatycznie uznać, że za każdym razem dostarczanie mediów stanowi element składowy najmu. Może być tak, jeśli najemca płaci czynsz w stałej kwocie (niezależnie od zużycia mediów). Jeśli jednak są rozliczane odrębnie od czynszu (np. dostawa wody na podstawie liczników), to jest więcej argumentów za refakturowaniem ich z właściwą dla nich niższą stawką VAT.

Eksperci podkreślają, że zmiana stanowiska fiskusa to konsekwencja uchwały siedmiu sędziów NSA w sprawie ubezpieczenia przedmiotu leasingu (sygn. I FPS 3/10). Sąd uznał, że firmy leasingowe nie mogą refakturować usług ubezpieczenia ze zwolnieniem z VAT. Teraz urzędy próbują rozciągnąć tę tezę na inne świadczenia.

masz pytanie, wyślij e-mail do autora p.wojtasik@rp.pl

Zobacz

»

Dobra Firma

»

Podatki i księgi

»

Nieruchomości

»

Najem, dzierżawa, użyczenie

»

VAT od najmu, dzierżawy, użyczenia