Po ustaleniu podmiotu bądź osoby fizycznej zajmującej się sprzedażą internetową, ukrytych  pod określonym kontem czy kontami, organ podatkowy dokonuje prostego zestawienia przychodów (obrotów) z nich wynikających z zadeklarowanymi  zobowiązaniami podatkowymi.

Organy podatkowe badają przede wszystkim, czy w podatku dochodowym od osób fizycznych (ewentualnie od osób prawnych) za dany rok podatnik uwzględnił przychody pochodzące ze sprzedaży internetowej, czy też źródło to zostało zupełnie pominięte lub zaniżone w zeznaniu rocznym.

Drugim polem weryfikacji jest podatek od towarów i usług.  Jeżeli podatnik nie składa deklaracji VAT-7 i prowadzi działalność  polegającą na  handlu za pośrednictwem Internetu, organy podatkowe mogą – poprzez zestawienie posiadanych danych oraz pozyskanych informacji – ustalić,  w jakim zakresie działalność polegająca na handlu internetowym nie została opodatkowana za poszczególne miesiące.

Zapłata za towary zakupione  za pośrednictwem Internetu w 99 proc.  następuje w formie przelewu z konta nabywcy na konto sprzedawcy. Historia rachunku bankowego jest niezbędna dla ustalenia miesięcznych wpływów na konto sprzedającego w zakresie zrealizowanych transakcji oraz dla ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT. Konto  bankowe jest zatem  kolejnym dowodem dla organów podatkowych, ponieważ zawiera ono cały rejestr dokonanych transakcji.

Organy podatkowe, dokonując podatkowej kontroli  sprzedaży internetowej,  zawsze wzywają podatnika do udostępnienia historii rachunku bankowego, na który spływały zapłaty za dokonane transakcje sprzedaży, za kontrolowany okres. Jeśli organ podatkowy nie uzyska od podatnika historii rachunku bankowego, to wystąpi bezpośrednio do banku o jego udostępnienie w trybie art. 182 – 183 ordynacji podatkowej.

Ponadto zgodnie z art. 282c §  1 pkt 1 lit. d ordynacji podatkowej w przypadku stwierdzenia działalności gospodarczej niezgłoszonej do opodatkowania organ    wszczyna kontrolę bez uprzedniego zawiadamiania podatnika.

Autorka jest radcą prawnym

Czytaj także:

 

Zobacz więcej w serwisach:

» Podatki i księgi » Internet » Podatek dochodowy

» Podatki i księgi » Internet » VAT