W najnowszej wersji tzw. tarczy antykryzysowej (uchwalonej 4 czerwca) znalazły się przepisy ułatwiające skorzystanie z ulg w podatku dochodowym przewidzianych dla nowych inwestycji. Zmiany te mają obowiązywać nie tylko podczas stanu epidemii. Wpisano je do ustawy o wspieraniu nowych inwestycji oraz do ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych (SSE).
Dotychczas nową inwestycją była głównie budowa nowych zakładów albo zwiększenie zdolności produkcyjnych tych już istniejących. Dopuszczalne było też przejęcie zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Wyłączano jednak ulgi na nabycie przedsiębiorstw upadających. Nowelizacja dopuszcza nabycie aktywów należących do zakładu, który został zamknięty lub zostałby zamknięty, gdyby zakup nie nastąpił.
Nowy przepis nie wymaga, by nabywane aktywa tworzyły całe przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część. Mogą być to zatem nawet pojedyncze jego elementy, np. kilka maszyn.
Takie rozumienie nowej inwestycji ograniczono jednak do przypadków, w których aktywa upadającego przedsiębiorstwa są nabywane przez przedsiębiorcę niezwiązanego ze sprzedawcą. Wykluczono też samo nabycie akcji lub udziałów przedsiębiorstwa.
Czytaj także: Tarcza 4.0: 45 tys. mikroprzedsiębiorców z etatem dostanie postojowe
Rząd uzasadnia zmianę dostosowaniem do unijnych regulacji o pomocy publicznej (konkretnie art. 2 pkt 49 rozporządzenia Komisji nr 651/2014). Ma to też pozwolić na utrzymanie dotychczasowych miejsc pracy i kontynuowanie przez nowego właściciela działalności gospodarczej.
„W sytuacji epidemii Covid-19 uchroni to zarówno przedsiębiorstwa przed zakończeniem działalności, jak i pracowników przed utratą miejsc pracy" – tak uzasadniał tę zmianę rząd.
Inny przepis umożliwi wydanie decyzji o wsparciu na okres 15 lat, gdy co najmniej 51 proc. terenu inwestycji zlokalizowane jest w SSE. Dotychczasowy warunek to umieszczenie tam całości inwestycji.
Zresztą ustawę o SSE też przy tej okazji zmieniono. Zniesiono dodatkowe obowiązki dla inwestora, gdy strefa obejmuje grunty należące do podmiotów innych niż Skarb Państwa czy samorządy.
Nowe przepisy mają wejść w życie następnego dnia po ich opublikowaniu w Dzienniku Ustaw. Dokładny termin zależy zatem od tempa dalszych prac nad ustawą w Senacie i od podpisu prezydenta.
Etap legislacyjny: ustawa przekazana do Senatu