Tak wynika z odpowiedzi Ministerstwa Finansów na pytanie redakcji. Zadaliśmy je w związku z sygnałem od czytelnika, że są problemy z interpretacją przepisu ustawy o PIT dotyczącego terminu zawiadomienia o wyborze uproszczenia.
Mówi on, że „podatnicy, którzy wybrali uproszczoną formę wpłacania zaliczek, są obowiązani do 20 lutego roku podatkowego, w którym po raz pierwszy wybrali uproszczoną formę wpłacania zaliczek, zawiadomić w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o wyborze tej formy” (analogiczna regulacja znajduje się też w ustawie o CIT).
Dla tego, kto w poprzednich latach korzystał już z uproszonego rozliczenia a potem zrezygnował, rok 2011 nie jest „rokiem podatkowym, w którym po raz pierwszy wybrał uproszczoną formę wpłacania zaliczek”.
Czy takie sformułowanie pozbawia przedsiębiorców możliwości ponownego wyboru uproszczenia? Ministerstwo Finansów długo zwlekało z udzieleniem odpowiedzi na to pytanie. W końcu jednak zinterpretowało przepisy na korzyść podatników.
Jak czytamy w wyjaśnieniach MF: „Sformułowanie »po raz pierwszy«, użyte w wyżej wymienionych przepisach, zarówno w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, jak i podatku dochodowego od osób prawnych oznacza, że podatnik, który w następnym roku podatkowym także wybrał uproszczoną formę wpłacania zaliczek, nie jest już obowiązany do złożenia zawiadomienia w terminie do 20 lutego tego roku.
Natomiast podatnik, który zrezygnował z tej formy wpłacania zaliczek, i po roku lub kilku latach chce do niej powrócić, obowiązany będzie ponownie złożyć zawiadomienie o wyborze uproszczonej formy wpłacania zaliczek w terminie do 20 lutego roku podatkowego, którego ta forma ma dotyczyć”.
Zobacz:
Czytaj więcej: zaliczki na podatek dochodowy