Potwierdziła to Izba Skarbowa w Warszawie (sygnatura akt: IPPB1/415-1035/10-2/RS).

Podatniczka zamierza rozpocząć działalność gospodarczą opodatkowaną stawką liniową. Jej przedmiotem będą usługi edukacyjne. Miejscem wykonywania działalności będzie mieszkanie w całości kupione ze środków hipotecznego kredytu bankowego udzielonego jeszcze przed założeniem firmy.

Część lokalu ma być przeznaczona na świadczenie usług (polegających przede wszystkim na realizacji projektów szkoleniowych dla klientów instytucjonalnych). Podatniczka zamierza dokonywać od części mieszkania odpisów amortyzacyjnych po uprzednim wprowadzeniu do ewidencji środków trwałych (w wielkości proporcjonalnej do ogólnej powierzchni).

Pyta, czy może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów odsetki od kredytu hipotecznego zaciągniętego na zakup lokalu.

Jej zdaniem jest to możliwe. Zapłacone odsetki będą kosztem w części dotyczącej wykorzystywania lokalu w prowadzonej działalności gospodarczej.

Izba Skarbowa zgodziła się z tym poglądem.

Podkreśliła, że zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o PIT kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 23. Stosownie zaś do art. 23 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o PIT, nie uważa się za koszty wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów). Art. 23 ust. 1 pkt 32 ustawy o PIT mówi, że nie są kosztem naliczone, lecz niezapłacone albo umorzone odsetki od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów).

Z tego wypływa wniosek, że dopiero zapłacenie odsetek daje możliwość zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów.

Z kolei art. 23 ust. 1 pkt 33 ustawy o PIT stanowi, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odsetek, prowizji i różnic kursowych od pożyczek (kredytów) zwiększających koszty inwestycji w okresie ich realizacji.

Wynika z tego, że do prawidłowego rozliczenia kosztów istotny jest moment poczynienia wydatków związanych ze spłatą odsetek od kredytu. Od momentu przekazania lokalu do użytkowania zapłacone odsetki od kredytu należy zaliczać bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów. Odsetki zaś zapłacone do dnia przekazania lokalu do używania zwiększają jego wartość początkową i będą zaliczane do kosztów poprzez odpisy amortyzacyjne.

Reasumując, Izba Skarbowa stwierdziła, że jeśli kredyt pozostaje w związku z przychodami uzyskiwanymi z działalności gospodarczej, to odsetki gdy nie zwiększają kosztów inwestycji - powinny być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w momencie zapłaty.

Jak czytamy w interpretacji, "skoro lokal mieszkalny będzie w części wykorzystywany przez wnioskodawczynię w prowadzonej przez nią działalności gospodarczej, to odsetki od kredytu zaciągniętego na jego nabycie w części proporcjonalnie przypadającej na powierzchnię wykorzystywaną w działalności gospodarczej mogą stanowić koszt uzyskania przychodów tej działalności".

 

Jeśli prowadzisz firmę w domu sprawdż:

co możesz wrzucić w koszty uzyskania przychodu

kiedy odsetki są kosztem uzyskania przychodu