[b]Ministerstwo Finansów planuje kilka modyfikacji metody kalkulacji współczynnika stosowanego do określenia kwoty podatku naliczonego podlegającego odliczeniu w przypadku podatników realizujących sprzedaż mieszaną[/b], tj. wykonujących zarówno czynności dające prawo do odliczenia VAT naliczonego, jak i niedające takiego prawa (np. zwolnione z VAT usługi finansowe). Zmiany te są obecnie przedmiotem prac Sejmu, a [b]planowana data ich wejścia w życie to 1 kwietnia 2011 r.[/b]
Zgodnie z obowiązującymi przepisami podatnicy wykonujący sprzedaż mieszaną mają prawo do odliczenia całej kwoty podatku naliczonego, w sytuacji gdy obliczony na bazie ubiegłorocznej sprzedaży współczynnik przekroczył 98 proc. (jest to udział obrotu dającego prawo do odliczenia w całkowitym obrocie).
Zasada ta ma być utrzymana także w nowych przepisach, jednakże pod dodatkowym warunkiem: kwota podatku naliczonego niepodlegającego odliczeniu wynikająca z zastosowania współczynnika jest mniejsza niż 500 zł.
Wprowadzenie takiego ograniczenia kwotowego może zmniejszyć zastosowanie wskazanego uproszczenia. Biorąc jednak pod uwagę, że współczynnik zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej, w praktyce dotknie to tylko tych podatników, u których współczynnik jest mniejszy niż 99 proc.
Jednocześnie projekt nowelizacji uchyla przewidziane dotychczas ograniczenie, zgodnie z którym podatnicy nie mają prawa do odliczenia podatku naliczonego w sytuacji, gdy obliczony na bazie ubiegłorocznej sprzedaży współczynnik nie przekroczył 2 proc.
Co więcej, według projektowanych zmian korekta podatku naliczonego dokonywana po zakończeniu roku podatkowego według współczynnika wyliczonego dla danego roku byłaby możliwa bez względu na wysokość różnicy między proporcją ustaloną za dany rok a rok poprzedni (obecnie korekty tej nie dokonuje się, gdy różnica ta nie przekracza 2 pkt proc.).
Likwidacja tych ograniczeń jest dość korzystna dla branży finansowo-ubezpieczeniowej, bo w przypadku podmiotów z tego sektora nawet niewielkie zmiany współczynnika przekładają się na realne kwoty oszczędności podatkowych.
[i]Rafał Pawlicki, doradca podatkowy, menedżer w zespole podatków pośrednich Deloitte[/i]
[ramka][b]Czytaj [link=http://www.rp.pl/temat/56157.html]więcej o odliczeniu podatku naliczonego VAT[/link][/b][/ramka]
[ramka][b]Zobacz także poradnik: [link=http://www.rp.pl/temat/565095-Zmiany-w-VAT-w-2011-r-.html]Zmiany w VAT w 2011 r.[/link][/b][/ramka]