Przychód z umowy o pracę powstaje w momencie otrzymania wynagrodzenia lub postawienia go do dyspozycji zainteresowanego. Z rozliczeniem pensji wypłacanych na przełomie roku są jednak kłopoty.

[b]– Ponieważ zależy mi na szybkim złożeniu zeznania za zeszły rok, zwróciłem się do pracodawcy o wystawienie PIT-11. Moim zdaniem chce on jednak bezpodstawnie wykazać w nim moje wynagrodzenie za grudzień. Wprawdzie zostało przelane z rachunku pracodawcy 31 grudnia, ale na moje konto wpłynęło dopiero 3 stycznia. Kiedy uzyskałem przychód?[/b] – pyta czytelnik.

[srodtytul]Polecenie przelewuto za mało[/srodtytul]

Odpowiedź wydaje się oczywista, bo przecież przychód ze stosunku pracy powstaje dopiero w momencie faktycznego otrzymania należności. Pracownik musi więc dostać pieniądze albo mieć możliwość dysponowania nimi (np. kiedy będą czekały na niego w kasie).

Tak wynika z ogólnej zasady ustalania przychodu określonej w art. 11 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=862ED267026BCC5C3BBF3F1C8D4869A8?id=346580]ustawy o PIT[/link].

Przepisy nie przewidują wyjątków od tej reguły dotyczących świadczeń ze stosunku pracy. Nie można więc doliczyć do zeszłorocznych przychodów wynagrodzenia, które znalazło się na koncie pracownika dopiero w styczniu.

Okazuje się jednak, że nie wszystkie urzędy są tego zdania.

Przykładowo w [b]interpretacji Izby Skarbowej w Łodzi (nr PB I-3/4150/IN-572/06/MK)[/b] czytamy: „za moment uzyskania przychodu ze stosunku pracy należy przyjąć moment wypłaty (obciążenia rachunku), a nie dzień, w którym wynagrodzenie wpłynie na rachunek pracownika”.

Trudno się zgodzić z tym stanowiskiem. Chociażby dlatego, że zlecenie przelewu nie powoduje, iż pieniądze trafiają od razu na rachunek adresata. Dlaczego więc miałby płacić podatek od wynagrodzenia, którego nie dostał (patrz opinia)?

[srodtytul]Nie tylko pensja[/srodtytul]

Przypomnijmy, że przychodem ze stosunku pracy jest nie tylko zasadnicza pensja, ale także wszystkie premie, dodatki i świadczenia niepieniężne. Zgodnie bowiem z art. 12 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=862ED267026BCC5C3BBF3F1C8D4869A8?id=346580]ustawy o PIT[/link] zalicza się do niego wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz świadczenia w naturze bądź ich ekwiwalenty, w szczególności wynagrodzenie zasadnicze, za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń.

[srodtytul]Sprawdź, czy przysługuje zwolnienie[/srodtytul]

Jak więc widać, ustawodawca przychody ze stosunku pracy określa szeroko – jest to nie tylko comiesięczna wypłata, ale także inne przywileje. Do celów podatkowych nie ma znaczenia, jak nazwiemy daną gratyfikację. Ważne jest, że wynika ona z nawiązanego stosunku pracy.

Nie wszystko jednak będzie opodatkowane. Katalog zwolnień mamy w art. 21 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=862ED267026BCC5C3BBF3F1C8D4869A8?id=346580]ustawy o PIT[/link]. Jeżeli znajdziemy w nim dane świadczenie, daniny nie zapłacimy. Ale nie wszystko jest ujęte w przepisach, dlatego też opodatkowanie uzależnione jest często od przyjętych w danej firmie metod premiowania pracowników i sposobów ich rozliczania.

[ramka] Opinia

[i]Daniel Siedacz, radca prawny w Kancelarii Radców Bieluk i Parnerzy[/i]

Z [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=2E4F46F786910C245E2E296CE81E8DCA?id=76037]kodeksu pracy[/link] wynika, że wynagrodzenie może być przekazane na rachunek bankowy zatrudnionego, jeśli ten wyrazi na to zgodę. Nie można uznać, że zostało postawione do jego dyspozycji już w momencie obciążenia konta pracodawcy. Przychód powstanie dopiero w dniu wpływu na rachunek zatrudnionego, czyli w opisywanej sytuacji w styczniu. Jeśli więc pracodawca doliczył pensję do zeszłorocznych przychodów pracownika, to musi skorygować informację PIT-11. W przeciwnym razie zainteresowany może mieć kłopoty z urzędem skarbowym – wykazane przez niego w zeznaniu rocznym przychody nie będą zgadzały się z podanymi przez pracodawcę. [/ramka]

masz pytanie, wyślij e-mail do autora

[mail=p.wojtasik@rp.pl]p.wojtasik@rp.pl[/mail]