Od 1 maja 2011 r. obowiązek ewidencjonowania obrotu za pomocą kas fiskalnych obejmie kolejne grupy zawodowe, m.in. prawników i lekarzy, ale [b]tylko gdy ich obroty za 2010 r. przekroczyły 40 tys. zł[/b].
Ministerstwo Finansów wyjaśnia w wydanej specjalnie broszurze, że medyk powinien też wydać paragon pacjentowi, który poprosił go o wizytę domową, jeżeli pobiera za to wynagrodzenie w swoim imieniu i na swój rachunek.
„Na rynku dostępne są niewielkie gabarytowo kasy przenośne, które umożliwiają ewidencjonowanie świadczonych usług również w miejscu wezwania. W tzw. nagłych przypadkach (gdy np. w domu chorego nikt nie ma głowy do formalności) można później poprosić o fakturę – czytamy. Wówczas jednak pacjent musi zapłacić za wizytę przelewem bankowym lub przekazem”.
– Wizyta u pacjenta to specyficzny rodzaj usługi, w której ważna jest atmosfera zaufania. Obowiązek wydania paragonu może być dyskomfortem dla obu stron. To dobrze, że ministerstwo przewiduje specjalne rozwiązania w tzw. nagłych przypadkach, ale jednocześnie nie wiadomo, co należy rozumieć przez takie przypadki . Postanowiliśmy więc zwrócić się do ministra finansów o interpretację – mówi Katarzyna Strzałkowska, rzecznik Naczelnej Izby Lekarskiej.
Również prawnicy mają zastrzeżenia związane z ewidencjonowaniem za pomocą kas, jako że może to prowadzić do wycieku poufnych danych. Nie wszyscy jednak podzielają te obawy:
– [b]Kasy fiskalne nie zagrażają w żaden sposób wykonywaniu zawodu, w szczególności tajemnicy adwokackiej[/b], skoro na paragonie są jedynie dane adwokata (radcy). Więcej danych (m.in. klienta) zawierają faktury VAT, do których wystawiania zobowiązani są radcy prawni prowadzący działalność gospodarczą, ale nie utrudnia to im wykonywania zawodu – wskazuje Barbara Dąbrowiecka, radca prawny z Warszawy.
[ramka][b]Opinia:[/b]
[b]Janina Fornalik, doradca podatkowy w MDDP[/b]
U lekarzy problemy z kasami dotyczyć mogą wizyt domowych. Mobilna kasa jest droższa od stacjonarnej, a fiskus zwraca 90 proc. wydatków, ale nie więcej niż 700 zł. Wątpliwości budzi ewidencjonowanie usług w tzw. nagłych przypadkach. Lekarz nie będzie musiał wydawać paragonu, jeśli otrzyma zapłatę na rachunek bankowy lub pocztą. Nie wiadomo, czy będzie to funkcjonowało. Celem wprowadzenia kas było ograniczenie szarej strefy, co może się okazać nieskuteczne w przypadku wizyt domowych. Kontrolującym trudno będzie zweryfikować, czy ewidencja prowadzona przez lekarzy jest pełna i prawidłowa. [/ramka]
[ramka][b]Czytaj także:[/b] [link=http://www.rp.pl/artykul/585833.html]Nie wszyscy muszą kupić kasę fiskalną[/link] [/ramka]
[ramka][b]Więcej informacji o kasach fiskalnych[/b] w serwisie: [link=http://www.rp.pl/temat/56172.html]rp.pl » Dobra Firma » Podatki i księgi » VAT i akcyza » Kasy fiskalne [/link][/ramka]
[ramka][b]Zobacz poradnik:[/b] [link=http://www.rp.pl/temat/565095.html]Zmiany w VAT w 2011 r.[/link][/ramka]