Stąd wypłacając takie należności za granicę, polskie spółki będą musiały żądać dodatkowego dokumentu potwierdzającego prawo do niepobierania podatku u źródła.

[srodtytul]Warunki zwolnienia[/srodtytul]

Zgodnie z art. 20 ust. 3 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3EC0892953EAF58605FEE453B6E7CBF6?id=115893]ustawy o CIT[/link] zwalnia się od podatku dochodowego dochody (przychody) uzyskiwane przez polskie spółki z tytułu dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd poza terytorium Polski, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

1) wypłacającym dywidendę i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka podlegająca w innym niż Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania,

2) uzyskującym dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa powyżej, jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Polski,

3) spółka, o której mowa w pkt 2, posiada bezpośrednio nie mniej niż 10 proc. udziałów (akcji) w kapitale spółki, o której mowa w pkt 1 powyżej.

Zwolnieniem, na opisanych tu zasadach, objęte są również przychody z dywidend i inne z udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Polski.

Zwolnienie na podobnych zasadach stosuje się, gdy wypłacającym dywidendę oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Polski, a beneficjentem dywidendy jest spółka podlegająca w Polsce lub w innym państwie członkowskim UE lub w innym państwie należącym do EOG opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.

[srodtytul]Likwidacja podwójnego wyłączenia[/srodtytul]

Od 1 stycznia 2011 r. doprecyzowuje się, że powyższe zwolnienie jest możliwe, pod warunkiem że spółka uzyskująca dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych nie jest zwolniona z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.

Zmiana wynika z tego, że obecne brzmienie przepisów może prowadzić do sytuacji, w której np. zagraniczna spółka (tj. z innego państwa UE lub EOG) uzyskująca dywidendę korzysta w danym państwie członkowskim ze zwolnienia z opodatkowania od całości swoich dochodów.

Przyznanie takiej spółce zwolnienia z podatku pobieranego u źródła w odniesieniu do dochodów uzyskiwanych na terytorium Polski z wyżej wymienionych tytułów skutkować może ich „podwójnym nieopodatkowaniem”. Analogicznie podwójne zwolnienie wyłączono w stosunku do polskich spółek.

Wyżej opisane zmiany znalazły się w art. 20 ust. 3 pkt 4 a także w art. 22 ust. 4 pkt 4 ustawy o CIT.

Takie samo ograniczenie będzie dotyczyć wypłaty należności licencyjnych czy też odsetek (oraz innych należności, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT) na rzecz podatników niemających na terytorium Polski siedziby lub zarządu.

Przypomnijmy, że co do zasady z tytułu tych należności polskie spółki jako płatnicy są obecnie zobowiązane pobierać zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 20 proc., a w przypadku posiadania certyfikatu rezydencji – według stawki wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Od 1 lipca 2013 r. będą miały prawo zastosować zwolnienie od podatku dochodowego, gdy zostaną spełnione warunki, o których mowa w art. 21 ust. 3 ustawy o CIT. W znowelizowanych przepisach ustawy o CIT wskazuje się, że zwolnienie będzie wchodzić w grę, pod warunkiem że spółka uzyskująca takie przychody nie jest zwolniona z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.

[srodtytul]Liczy się własność[/srodtytul]

Jednym z warunków zwolnienia dywidendy z CIT jest posiadanie przez spółkę ją otrzymującą bezpośrednio nie mniej niż 10 proc. udziałów (akcji) w kapitale spółki wypłacającej. Dotychczas ustawa o CIT nie precyzowała pojęcia „posiadanie udziału w kapitale spółki”. Zwolnienie w niej przewidziane było uzależnione od odpowiedniego udziału w kapitale zakładowym.

Z kolei [b]dyrektywa 90/435/EWG [/b]umożliwia również zastosowanie kryterium prawa głosów. Intencją polskiego ustawodawcy było branie pod uwagę kryterium kapitałowego, tak aby udziały posiadane przez użytkownika czy zastawnika nie były uwzględniane na potrzeby wyliczenia progu warunkującego stosowanie zwolnienia.

W związku z tym, w celu usunięcia ewentualnych wątpliwości co do ustalania wysokości udziału kapitałowego, jednoznacznie wskazano, że prawo do zwolnienia przysługuje jedynie w związku z posiadaniem udziałów (akcji) na własność. Nie uprawnia do tego natomiast posiadanie ich na podstawie innych tytułów.

Poza jednym wyjątkiem – zwolnieniem objęte będą także dywidendy uzyskane z udziałów/akcji posiadanych na podstawie innego tytułu (np. umowy użytkowania, zastawu) o ile korzystałyby z tego zwolnienia, gdyby nie doszło do przeniesienia własności (tzn. zarówno użytkownik/zastawnik jak i właściciel spełniają warunki zwolnienia).

Takie samo zastrzeżenie zawierają również przepisy dotyczące zwolnienia z opodatkowania należności licencyjnych czy odsetek.

Te zmiany zostały wprowadzone w art. 20 ust. 15, art. 21 ust. 3b pkt 1 oraz w art. 22 ust. 4d pkt 1 ustawy o CIT.

[srodtytul]Certyfikat rezydencji i inne dokumenty[/srodtytul]

Zwolnienia podatkowe dotyczące wypłacanych dywidend i innych dochodów z udziału w zyskach osób prawnych czy też wypłat należności licencyjnych bądź odsetek przysługują po spełnieniu wielu warunków tak przez spółkę wypłacającą dochody, jak i spółkę je otrzymującą.

W art. 26 ustawy o CIT proponuje się, aby spółki korzystające ze zwolnień podatkowych z tytułu otrzymywanych dywidend, odsetek i należności licencyjnych przedkładały płatnikom dokumentację świadczącą o spełnieniu ustawowych warunków do zwolnienia podatkowego.

Na mocy znowelizowanych przepisów zwolnienie będzie mogło być zastosowane pod warunkiem udokumentowania przez spółkę otrzymującą dochody z odsetek, należności licencyjnych lub dywidend

- jej miejsca siedziby dla celów podatkowych uzyskanym od niej certyfikatem rezydencji lub

- istnienia zagranicznego zakładu zaświadczeniem wydanym przez właściwy organ administracji podatkowej państwa, w którym znajduje się jej siedziba lub zarząd, albo przez właściwy organ podatkowy państwa, w którym ten zagraniczny zakład jest położony.

Zwolnienia te będą stosowane również pod warunkiem złożenia płatnikowi pisemnego oświadczenia przez spółkę otrzymującą dochody z odsetek, należności licencyjnych lub dywidend, że nie korzysta ona ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów.

W razie nieprzedłożenia wyżej wymienionych dokumentów płatnik nie będzie miał możliwości zastosować zwolnienia i będzie zobowiązany pobrać podatek w wysokości wynikającej z przepisów ustawy o CIT.

[i]Autorka jest doradcą podatkowym, partnerem w Grant Thornton Frąckowiak[/i]

[ramka][b]Zobacz cały poradnik [link=http://www.rp.pl/temat/585325.html]Zmiany w opodatkowaniu spółek w 2011 roku[/link] [/b] [/ramka]

[ramka] [b]Zobacz też poradnik [link=http://www.rp.pl/temat/565105.html]Zmiany w PIT i CIT w 2011 r.[/link][/b][/ramka]