Mówimy o zdarzeniach przyszłych i niepewnych powiedział 18 listopada 2010 r. dziennikarzom Michał Kłosiński, partner w firmie Deloitte, w pierwszym dniu dwudniowej konferencji poświęconej najważniejszym zmianom w VAT i CIT, jakie zaczną obowiązywać w 2011 r.

Nawiązał do kilku aktów prawnych będących na rożnych etapach legislacyjnych. Niektóre propozycje, jak np. te dotyczące odliczenia VAT od samochodów kupowanych na firmę czy paliwa do nich, są dopiero w fazie założeń do projektu.

Zdaniem eksperta firmy Deloitte przygotowywane zmiany będą miały fundamentalne znaczenie dla firm z wielu branż.

- Najwyższy czas zacząć się do nich przygotowywać - podkreślił Michał Kłosiński. Nowe przepisy mogą zasadniczo zmienić opodatkowanie VAT. Ze względu na zmianę sposobu określania zwolnienia, np. usług medycznych, edukacyjnych czy szeroko pojętych usług finansowych i ubezpieczeniowych, wielu przedsiębiorców dotychczas prowadzących działalność w pełni zwolnioną z VAT będzie musiało opodatkować przynajmniej jej część.

A nie są to jedyne zmiany, które przedsiębiorcy będą musieli uwzględniać w prowadzonej działalności.

- W tym roku ustawodawca zafundował nam dużo zmian w [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=172827]ustawie o VAT[/link]. Również Komisja Europejska postanowiła urozmaicić podatnikom życie - zauważył Roman Namysłowski, starszy menedżer w Ernst&Young.

Chodzi o nowelizację rozporządzenia unijnego do dyrektywy 2006/112, nad którą kończy pracować Komisja, oraz samej dyrektywy. Wśród planowanych zmian jest wprowadzenie opcji opodatkowania usług finansowych oraz zliberalizowanie warunków dotyczących możliwości wystawiania i przechowywania faktur elektronicznych. I to bez konieczności posługiwania się zaawansowanym podpisem elektronicznym czy EDI (tj. elektronicznej wymiany danych).

Konferencja, zorganizowana przez portal TaxFin stała się także okazją do przypomnienia zmian, które zaczęły obowiązywać w 2010 r., oraz istotnych z punktu widzenia podatników wyroków sądów administracyjnych.

Tomasz Michalik, partner w MDDP, przypomniał m.in. wyrok w sprawie faktur elektronicznych, w którym jak podkreślił sąd wykonał funkcję prawodawcy, uznając, że już na gruncie obecnych przepisów możliwe jest wysłanie e-faktur.

[ramka][b]O zmianach w VAT czytaj w poradniku [link=http://www.rp.pl/temat/565095.html]Zmiany w VAT w 2011 r.[/link][/b][/ramka]