[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?n=1&id=346580]Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych[/link] w art. 27b ust. 1 pkt 1 lit. a mówi, że podatek dochodowy, obliczony zgodnie z art. 27 lub art. 30c, w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, o której mowa w [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=8E9284F4F86B99BF9A6DDA422F8C6DE3?id=282315]ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn. DzU z 2008 r. nr 164, poz. 1027)[/link], opłaconej w roku podatkowym bezpośrednio przez podatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Obniżenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) zwolniony od podatku na podstawie ustawy oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Trzeba pamiętać, że [b]kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć 7,75 proc. podstawy jej wymiaru[/b]. Wysokość wydatków ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie.

Z przepisów wynika, że za osobę współpracującą z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność składkę oblicza, odprowadza i finansuje ze środków własnych osoba prowadząca pozarolniczą działalność. Mówi o tym art. 85 ust. 14 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Z kolei definicję „osoby współpracującej” dla celów ubezpieczeń społecznych oraz ubezpieczenia zdrowotnego określa art. 8 ust. 11 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=333804]ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.)[/link].

Zgodnie z nim za osobę współpracującą z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność uważa się małżonka, dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione, rodziców, macochę i ojczyma oraz osoby przysposabiające, jeżeli pozostają z nimi we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracują przy prowadzeniu tej działalności lub wykonywaniu umowy agencyjnej lub umowy zlecenia; nie dotyczy osób, z którymi została zawarta umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego.

Jeśli zatem np. żona przedsiębiorcy pozostaje z nim we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracuje przy prowadzeniu działalności, to opłacone przez niego składki na jej ubezpieczenie zdrowotne podlegają odliczeniu od jego podatku dochodowego. Dotyczy to zarówno zaliczki miesięcznej na podatek dochodowy, jak również odliczenia dokonywanego w zeznaniu rocznym.

Potwierdza to [b] interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach z 15 września 2010 r. (IBPBI/1/415-695/10/BK).[/b]