Prowadzę pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną w formie karty podatkowej. Świadczę usługi z zakresu elektromechaniki, z wyjątkiem dźwigowej, chłodniczej i pojazdowej, tj. usług wymienionych w załączniku nr 4 pod poz. 20 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=F1FCA5E8404F612F3CB526258575EC5C?id=77426]ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne[/link].

Do prowadzonej działalności wykorzystywany jest budynek użytkowy. Podpisałem z synem umowę użyczenia lokalu znajdującego się w tym budynku (nieodpłatne świadczenie). Użyczony lokal wykorzystywany jest do celów prowadzonej przez syna działalności gospodarczej. Czy w tej sytuacji mam nadal prawo korzystać z opodatkowania w formie karty podatkowej?

[b]Tak[/b]. Zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie karty podatkowej mogą być opodatkowani podatnicy prowadzący działalność w zakresie elektromechaniki, z wyjątkiem dźwigowej, chłodniczej i pojazdowej, pod warunkiem jednak, że nie prowadzą innej pozarolniczej działalności gospodarczej i spełniają pozostałe wymogi przewidziane w art. 25 ustawy.

Z istoty umowy użyczenia wynika, że biorący w używanie nie ma obowiązku żadnych świadczeń i opłat na rzecz dającego do bezpłatnego używania. A to oznacza, że zawarta pomiędzy czytelnikiem a jego synem umowa użyczenia lokalu użytkowego (nieodpłatne świadczenie) nie jest zmianą stanu faktycznego w stosunku do stanu podanego we wniosku o zastosowanie opodatkowania w tej formie, która powoduje utratę warunków do opodatkowania w formie karty podatkowej.

Zgodnie z art. 36 ust. 1 ustawy podatnicy opodatkowani kartą podatkową są obowiązani zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego o zmianach, jakie zaszły w stosunku do stanu faktycznego podanego w złożonym wniosku o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej, które powodują utratę warunków do opodatkowania w formie karty podatkowej albo mają wpływ na wysokość podatku dochodowego w formie karty podatkowej.

W przypadku czytelnika nie ma takiej potrzeby, bo nie uzyska on żadnego przysporzenia. Tym samym nieodpłatne świadczenie (użyczenie lokalu synowi) nie spowoduje utraty warunków do opodatkowania w formie karty podatkowej.

Potwierdza to interpretacja [b]Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 9 lipca 2010 r. (ITPB1/415-368/10/DP).[/b]

[i]Podstawa prawna:

– [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=F1FCA5E8404F612F3CB526258575EC5C?id=77426]ustawa z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (tekst jedn. DzU nr 144, poz. 930 ze zm.)[/link].[/i]