Od chwili przystąpienia Polski do Unii Europejskiej przedsiębiorcy powszechnie korzystają z przyznawanych im przez nią dotacji. Programów unijnych jest jednak na tyle dużo, a wymogi biurokratyczne są tak skomplikowane, że firmy często decydują się na współpracę z wyspecjalizowanymi doradcami, których zadaniem jest m.in. wybór programu najlepszego w aspekcie prowadzonej działalności i szans na uwzględnienie wniosku.

Zapłata za takie usługi co do zasady pochodzi ze środków własnych spółki, nawet gdy wniosek został uwzględniony. Bruksela nie refunduje tych kosztów.

Wątpliwości może budzić sprawa zaliczenia do kosztów podatkowych wynagrodzenia firmy doradczej za jej usługi oraz moment tego zaliczenia. Stała się ona przedmiotem wielu interpretacji podatkowych wszystkich uprawnionych do

ich wydawania izb skarbowych. Co ważne, ich stanowisko w tej kwestii jest jednolite i korzystne dla podatników.

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia ich źródła, z wyjątkiem wyraźnie wymienionych wydatków. Do kosztów podatkowych zalicza się zatem koszty zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio związane z uzyskiwanym przychodem oraz koszty dotyczące całokształtu działalności podatnika.

Bezsporne jest stanowisko, że [b]wydatki na usługi doradcze są wydatkami niezwiązanymi bezpośrednio z uzyskiwaniem przychodu[/b]. Według wnioskodawców stanowią jednak koszty jego uzyskania, ponieważ pozostają w pośrednim związku ze źródłem uzyskiwanych przychodów, jakim jest działalność gospodarcza. Stanowisko to potwierdzają fiskus oraz sądy (np. [b]wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, sygn. SA/Wa 3807/06[/b]).

Skoro wydatki te są tak zwanymi pośrednimi kosztami uzyskania przychodów, to – zgodnie z art. 15 ust. 4d [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=9CD2EF0395458EE9A454438FE1D0B752?id=115893]ustawy o CIT[/link] – są potrącalne w dacie ich poniesienia. Datą tą jest co do zasady dzień zaksięgowania wynagrodzenia doradcy na podstawie wystawionej przez niego faktury.

Jeśli wypłata będzie następowała w ratach, to dla każdej transzy, do której zostanie wystawiona faktura, data odpisu będzie inna.