[b]Dom Pomocy Społecznej zawarł ze mną umowę o używanie samochodu prywatnego do celów służbowych, w której określił miesięczny limit kilometrów oraz ustalił zwrot kosztów za jazdy w formie ryczałtu miesięcznego. Jestem zatrudniona w domu pomocy na stanowisku lekarza neurologa.

Od przyznanego mi limitu dom pomocy pobiera zaliczkę na podatek. Wydaje mi się, że niesłusznie, bo w tym przypadku zastosowanie znajdzie zwolnienie określone w art. 21 ust. 1 pkt 23b [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B5375F5091A5B045865B36416930E488?id=346580]ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych[/link].[/b]

Z art. 21 ust. 1 pkt 23b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że wolny od podatku dochodowego jest zwrot kosztów poniesionych przez pracownika z tytułu używania pojazdów stanowiących własność pracownika, dla potrzeb zakładu pracy, w jazdach lokalnych, jeżeli obowiązek ponoszenia tych kosztów przez zakład pracy albo możliwość przyznania prawa do zwrotu tych kosztów wynika wprost z przepisów innych ustaw.

Ze zwolnienia korzystają zatem podatnicy, którym przepisy odrębnych ustaw gwarantują możliwość przyznania prawa do zwrotu poniesionych kosztów bądź nakładają na pracodawcę obowiązek zwrotu pracownikowi tych kosztów. Przykładowo omawianym zwolnieniem objęty jest zwrot kosztów z tytułu używania własnego samochodu dla celów pracodawcy w przypadku listonoszy i pracowników Służby Leśnej. Zwolnienie dotyczy również pracowników socjalnych.

Z ustawy o pomocy społecznej wynika, że pracownikowi socjalnemu, do którego obowiązków należy świadczenie pracy socjalnej w środowisku, przysługuje zwrot kosztów przejazdów z miejsca pracy do miejsc wykonywania przez niego czynności zawodowych, w przypadku braku możliwości zapewnienia dojazdu środkami pozostającymi w dyspozycji zatrudniającego go pracodawcy (art. 121 ust. 3c ustawy). Zwolnienie to nie znajdzie jednak zastosowania w przypadku Czytelniczki.

Nie jest ona pracownikiem socjalnym.

Tym samym przyznany zwrot kosztów używania pojazdu stanowiącego własność pracownika (Czytelniczki), nie korzysta ze zwolnienia podatkowego określonego

w art. 21 ust. 1 pkt 23b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zwracane koszty za używanie w jazdach lokalnych samochodu prywatnego do celów służbowych podlegają opodatkowaniu.

Dom pomocy słusznie zatem pobiera zaliczkę na PIT.

Potwierdza to [b]interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 14 lipca 2010 r. (IPPB2/415-319/10-4/AS)[/b].

[i]Podstawa prawna:

– ustawa z 26 lipca 1991 r. [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?n=1&id=346580]o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 53, poz. 307)[/link].[/i]