[b]Tak stwierdziła Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 28 maja 2010 r. (IPPP2/443-213/10-4/AO)[/b].

Dotyczyła ona podatnika prowadzącego działalność gospodarczą, w tym sprzedaż detaliczną, którą ewidencjonował w kasie rejestrującej. Chciał rozszerzyć swoją działalność o świadczenie usług pośrednictwa ubezpieczeniowego (PKWiU 67.20.10-00.10, 67.20. 10-00.90), otwierając w tym celu drugi punkt, w osobnym lokalu. Wnioskował o potwierdzenie, że w tej sytuacji nie jest zobligowany do instalacji drugiej kasy fiskalnej, bo przy prowadzeniu działalności pośrednictwa ubezpieczeniowego nie jest wymagane ewidencjonowanie sprzedaży w kasie.

Izba skarbowa zgodziła się z tym. Przypomniała że od 1 stycznia 2010 r. zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kas rejestrujących poszczególnych czynności i podatników wynika z rozporządzenia ministra finansów z 23 grudnia 2009 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Zwolnienie zgodnie z rozporządzeniem obejmuje m.in. usługi pośrednictwa finansowego (w tym usługi pośrednictwa ubezpieczeniowego). Zatem do końca 2010 r. podatnik nie ma obowiązku instalowania drugiej kasy fiskalnej z tytułu rozpoczęcia działalności pośrednictwa ubezpieczeniowego.

[i]Autor jest konsultantem w Zespole Zarządzania Wiedzą PricewaterhouseCoopers[/i]

[ramka][b]Komentuje Radosław Pawlak, konsultant w Zespole Zarządzania Wiedzą PricewaterhouseCoopers:[/b]

Wynikający z art. 111 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=17D1F175CBC1000681743E9D550EDE8C?n=1&id=172827&wid=337454]ustawy o VAT[/link] obowiązek ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego za pomocą kas rejestrujących dotyczy co do zasady wszystkich podatników, którzy w ramach prowadzonej działalności wykonują sprzedaż (przez sprzedaż należy w tym wypadku rozumieć zarówno dostawę towarów, jak i odpłatne świadczenie usług) na rzecz osób nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych.

Jednak na mocy art. 111 ust. 8 ustawy minister finansów może w drodze rozporządzenia zwolnić określoną grupę podmiotów i niektóre czynności z obowiązku prowadzenia ewidencji z wykorzystaniem kas.

Obecnie kwestie te reguluje rozporządzenie z 23 grudnia 2009 r., które w poz. 14 załącznika wskazuje, że omawiane zwolnienie dotyczy świadczenia usług pośrednictwa finansowego. Do usług tego typu zaliczają się usługi pośrednictwa ubezpieczeniowego.

Należy przy tym pamiętać, że zwolnienie z obowiązku prowadzenia ewidencji z wykorzystaniem kas rejestrujących, zgodnie z § 2 rozporządzenia, ma charakter czasowy i obowiązuje do 31 grudnia 2010 r.

Wraz z upływem tego terminu podatnik będzie musiał nabyć kasę fiskalną i rozpocząć prowadzenie ewidencji obrotu i kwot podatku należnego z jej wykorzystaniem, chyba że zwolnienie zostanie przedłużone w kolejnym rozporządzeniu.

Niespełnienie tego wymogu przez osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą może skutkować pociągnięciem ich do odpowiedzialności za wykroczenie lub przestępstwo skarbowe, natomiast dla innych przedsiębiorców może się wiązać z nałożeniem przez organy podatkowe dodatkowego zobowiązania podatkowego w wysokości 30 proc. kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług w okresie, kiedy wbrew art. 111 ust. 1 ustawy o VAT ewidencja nie była prowadzona.[/ramka]