Dotyczy to np. zaliczek otrzymywanych przez wspólnoty mieszkaniowe od lokatorów, naliczonych na poczet kosztów utrzymania nieruchomości.

W myśl art. 15 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=F19837419BDA5903BAB0514731F27BA6?id=128489]ustawy z 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (DzU z 2000 r. nr 80, poz. 903 ze zm.)[/link] na pokrycie kosztów zarządu właściciele lokali uiszczają zaliczki w formie bieżących opłat, z góry do 10 każdego miesiąca.

Zgodnie z art. 13 ust. 1 właściciel ponosi wydatki związane z utrzymaniem lokalu a także uczestniczy w kosztach zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej.

[b]Izba Skarbowa w Poznaniu w interpretacji z 13 grudnia 2009 r. (ILPB3/423-769/08-2/ŁM) [/b]wyjaśniła, że opłaty niezbędne dla utrzymania lokali w należytym stanie „nie mają charakteru zaliczkowego i wnoszone są przez właścicieli lokali mieszkalnych i użytkowych na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną.

Opłaty te służą więc pokryciu kosztów opłat za dostawę energii elektrycznej i cieplnej, gazu i wody, w części dotyczącej nieruchomości wspólnej, oraz opłat za antenę zbiorczą i windę, a także pokryciu ubezpieczeń, podatków i innych opłat publicznoprawnych, chyba że są pokrywane bezpośrednio przez właścicieli poszczególnych lokali.

Opłaty te służą również pokryciu wydatków na remonty, bieżącą konserwację, utrzymanie porządku i czystości, a także pokryciu wynagrodzenia członków zarządu lub zarządcy. Stanowią tym samym zapłatę za usługi wykonane przez odrębne podmioty dostarczające media, wykonujące remonty i konserwację bądź stanowią wynagrodzenie zarządu.

W świetle powyższego zaliczki naliczone na poczet kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej oraz kosztów mediów uiszczanych przez właścicieli lokali stanowią dla tych podmiotów zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 powołanej ustawy przychody podatkowe w momencie ich otrzymania”.

Stanowisko to potwierdził [b]WSA w Rzeszowie w wyroku z 14 października 2008 r. (I SA/Rz 247/08)[/b], wskazując, że „wspólnota mieszkaniowa nie świadczy usług zarządzania nieruchomością wspólną na rzecz właścicieli lokali wchodzących w skład wspólnoty, a jedynie gromadzi środki i odpowiednio nimi dysponuje.

Wszystkie środki pieniężne, które wpływają na rachunek wspólnoty, stanowią przychód w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT z chwilą ich otrzymania. Dotyczy to także zaliczek wnoszonych przez członków wspólnoty na pokrycie kosztów nieruchomości wspólnej. [/ramka]

[i]Autorzy są doradcami podatkowymi, prowadzą kancelarię podatkową we Wrocławiu [/i]