Nie ma bowiem przepisów określających zasady ich przyznawania.

Od 11 kwietnia nie obowiązuje rozporządzenie mówiące o zasadach finansowania pracownikom szkoleń i studiów. Ustawodawca nie zdążył wprowadzić nowych regulacji. Tymczasem z ustawy o PIT wynika, że zwolnione z podatku są tylko świadczenia przyznane zgodnie z odrębnymi przepisami.

Czy wystarczy tu ogólna regulacja [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=826714F4504714AD18EFAF2937E44752?id=76037]kodeksu pracy[/link] o obowiązku ułatwiania nauki pracownikom?

Eksperci twierdzą, że tak, podobne wnioski można wyciągnąć z odpowiedzi Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej na pytanie „Rz”.

[srodtytul]Nie ma rozporządzenia [/srodtytul]

Finansowanie wydatków na edukację to jeden z popularniejszych pracowniczych bonusów. Pracodawcy często pokrywają koszty udziału w kursach i studiach, a dodatkową motywacją jest art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o PIT. Przepis ten zwalnia z podatku świadczenia na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika. Zakres takich świadczeń i zasady ich przyznawania określało rozporządzenie z 12 października 1993 r. Wynikało z niego, że ze zwolnienia może skorzystać pracownik, który się kształci w szkole. Przysługuje też zatrudnionemu, który na podstawie skierowania od pracodawcy podjął naukę w formach pozaszkolnych (np. na kursach, seminariach).

Wskutek wyroku Trybunału Konstytucyjnego rozporządzenie już od dwóch dni nie obowiązuje. Jakie zasady przyznawania świadczeń na edukację mają wobec tego stosować pracodawcy? O to zapytaliśmy Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Od 11 kwietnia są to tylko art. 17 i art. 94 pkt 6 kodeksu pracy, które mówią, że pracodawca ma obowiązek ułatwiać pracownikom podnoszenie kwalifikacji zawodowych – czytamy w odpowiedzi. Oznacza to, że firma i zatrudniony mogą podpisywać umowy szkoleniowe zgodnie z ogólną zasadą zawierania umów przewidzianą w kodeksie cywilnym. Postanowienia takich umów zależą od woli stron, nie mogą być jedynie sprzeczne z zasadami prawa pracy ani współżycia społecznego.

[srodtytul]Szerokie zwolnienie[/srodtytul]

– Pracodawca i pracownik mogą więc w miarę swobodnie ustalić reguły finansowania nauki – mówi Anna Misiak, doradca podatkowy w kancelarii Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy. – Świadczenia od firmy powinny być zwolnione z PIT niezależnie od tego, czy pracownik ma formalne skierowanie na edukację czy też nie. Oczywiście z uwzględnieniem wyjątków z art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o PIT, który obowiązuje w niezmienionym kształcie. Oprócz tego trzeba pamiętać o tzw. przepisach branżowych, które regulują zasady przyznawania świadczeń na edukację różnych grup zawodowych, np. wojskowych, nauczycieli.

Taka dowolność w ustalaniu zasad finansowania nauki nie potrwa jednak długo.[b] W parlamencie jest bowiem nowelizacja kodeksu pracy, która określa reguły podnoszenia kwalifikacji przez pracowników. Lekko zmodyfikowany zostanie też zakres zwolnienia podatkowego[/b].

Nowelizacja przewiduje również, że do pracowników, którzy rozpoczęli edukację przed 11 kwietnia, stosuje się dotychczasowe przepisy.

– Oznacza to, że umowy zawarte przed tą datą będą rozliczane z uwzględnieniem ograniczeń przewidzianych w rozporządzeniu z 1993 r. – mówi Anna Misiak.

[ramka][b] Komentuje Elżbieta Puławska, radca prawny w kancelarii Janowski, Kulczycki, Puławska:[/b]

Ustawa o PIT zwalnia z podatku świadczenia na kształcenie pracowników przyznane zgodnie z odrębnymi przepisami. Po 11 kwietnia, kiedy przestało obowiązywać rozporządzenie z 1993 r. i nie weszła jeszcze w życie nowelizacja, takimi odrębnymi przepisami są przede wszystkim regulacje kodeksu pracy. Wynika z nich, że pracodawca ma obowiązek ułatwić pracownikom podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Jeśli więc firma umówi się z zatrudnionym na finansowanie kosztów nauki (czesne, opłaty za egzamin i nocleg), takie świadczenia powinny być zwolnione z podatku. Opodatkowane będą tylko te wyraźnie wyłączone ze zwolnienia, np. wynagrodzenie za czas urlopu szkoleniowego. [/ramka]

[i]Masz pytanie, wyślij e-mail do autora [mail=p.wojtasik@rp.pl]p.wojtasik@rp.pl[/mail][/i]