Ustawa o PIT nie zakazuje osobom, które dochody z działalności gospodarczej rozliczają według stawki liniowej, odliczać ulgę na dzieci, rehabilitacyjną lub zmniejszać dochód o darowizny na preferowane cele. Aby z nich skorzystać, muszą jednak osiągać także dochody opodatkowane według skali podatkowej.
[srodtytul]Wspólny PIT[/srodtytul]
Zasady wspólnego opodatkowania małżonków zostały określone w art. 6 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=80474]ustawy o PIT[/link]. Z ustępu 2 tego przepisu wynika, że w ten sposób, co do zasady, mogą rozliczyć się małżonkowie, którzy:
- podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu
- pozostają w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy
- między którymi istnieje przez cały rok podatkowy wspólność majątkowa.
Ustęp 4 wspomnianego przepisu wskazuje, kiedy podatnik może złożyć zeznanie na preferencyjnych zasadach przewidzianych dla samotnych rodziców.
Uprawnienie to przysługuje osobom podlegającym nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, które samotnie wychowują w roku podatkowym dzieci:
- małoletnie,
- bez względu na ich wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
- do ukończenia 25 roku życia uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, przepisach o szkolnictwie wyższym lub w przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym niż Polska państwie, jeżeli w roku podatkowym nie uzyskały dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 ustawy o PIT (skala podatkowa) lub art. 30b (m.in. dochody z giełdy) [b]w łącznej wysokości przekraczającej 3089 zł (z wyjątkiem renty rodzinnej)[/b].
[srodtytul]Ważne wyjątki[/srodtytul]
W pewnych sytuacjach mimo spełnienia wskazanych warunków podatnik nie może rozliczyć się z małżonkiem lub dzieckiem.
Wynika to z art. 6 ust. 8 ustawy o PIT. Zgodnie z tym przepisem taki sposób opodatkowania nie ma zastosowania w sytuacji, gdy chociażby do jednego z małżonków, osoby samotnie wychowującej dzieci lub do jej dziecka mają zastosowanie:
- art. 30c [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=80474]ustawy o PIT[/link] (stawka liniowa),
- [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=2C5BF4B817B0EF868F9D4D0725AD5E3C?n=1&id=77426&wid=342495]ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym (wyjątkiem jest opłacanie zryczałtowanego podatku od najmu)[/link]
- [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=C3B529330320E5017C13449B41BE8522?id=183596]ustawa o podatku tonażowym[/link].
[srodtytul]Co można odliczać[/srodtytul]
Przepisy nie zabraniają jednak osobom, które wybrały stawkę liniową, odliczania ulg.
[b]Mogą to jednak robić, tylko jeśli osiągają również dochody opodatkowane według skali podatkowej lub ryczałtem i tylko od nich (albo wynikającego z nich podatku).[/b]
Trzeba jednak pamiętać, że ulgi na dzieci nie można odliczyć od zryczałtowanego podatku od przychodów ewidencjonowanych.
[srodtytul]Ograniczenia przy dzieciach[/srodtytul]
W rozliczeniu za 2009 r. podatnicy rozliczają ulgę na dzieci na nowych zasadach. Pojawił się m.in. niezbyt precyzyjnie sformułowany art. 27f ust. 7 ustawy o PIT. Zgodnie z jego brzmieniem „art. 6 ust. 8 i 9 stosuje się odpowiednio do dzieci, o których mowa w art. 27f ust. 1 i 6”.
Jakie są jego konsekwencje? Z art. 6 ust. 8 ustawy o PIT wynika, że podatnik nie może rozliczyć się z małżonkiem lub na preferencyjnych zasadach przewidzianych dla osób samotnie wychowujących dzieci, jeśli chociażby jeden z małżonków, osoba samotnie wychowująca dzieci lub jej dziecko rozliczają się ryczałtem lub stawką liniową. Kolejny ustęp tego przepisu stanowi, że ograniczenie to nie ma zastosowania do opodatkowanych ryczałtem dochodów z najmu.
W art. 27f ust. 1 i ust. 6 wymienione są natomiast dzieci, na które przysługuje ulga. Powstaje więc pytanie: w jaki sposób jedne przepisy zastosować „odpowiednio” do drugich. W odpowiedzi na pytanie „Rz” Ministerstwo Finansów wyjaśniło, że konsekwencją tego przepisu jest [b]zakaz skorzystania z ulgi rodzinnej przez rodzica dziecka, które prowadzi firmę opodatkowaną ryczałtem lub stawką liniową[/b].
[ramka][b]Kilka formularzy to więcej szans na niższą daninę[/b]
[b]W PIT-36L nie można uwzględnić żadnych ulg (podatnik ma jedynie prawo przekazać 1 proc. podatku wybranej organizacji pożytku publicznego)[/b].
Osoba, która oprócz tego formularza wypełnia np. PIT-37, w którym wykazuje dochody z pracy, ma jednak prawo skorzystać w nim z wszelkich ulg i odliczeń.
Nie może jednak złożyć zeznania wspólnie z małżonkiem lub na preferencyjnych zasadach przewidzianych dla osób samotnie wychowujących dzieci.[/ramka]
[ramka][b]Wniosek sprzed lat pozbawia przywilejów[/b]
[b]Osoby, które wybrały stawkę liniową i z niej nie zrezygnowały, nie mogą rozliczyć się z małżonkiem lub na preferencyjnych zasadach przewidzianych dla osób samotnie wychowujących dzieci, nawet jeśli nie osiągają żadnych przychodów z działalności gospodarczej.
Potwierdza to interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 20 kwietnia 2009 r. (ITPB1/415-86/09/MM). [/b]
Z pytaniem zwróciła się podatniczka, która prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych. Jej małżonek uzyskuje natomiast dochody z wynagrodzenia ze stosunku pracy. Od 2003 r. małżonek również prowadził działalność gospodarczą i w roku 2004 wybrał stawkę liniową.
W listopadzie 2005 roku zaprzestał prowadzenia firmy, tj. nie wykonywał żadnych czynności z tym związanych. Znajduje to odzwierciedlenie w księdze przychodów i rozchodów. Wyrejestrowanie z ewidencji działalności gospodarczej zostało dokonane w grudniu 2008 r.
Podatniczka zadała pytanie, czy małżonkowie mogli wybrać wspólny sposób opodatkowania swoich dochodów za lata 2006 – 2008? Jej zdaniem mieli takie prawo. To dlatego, że art. 6 ustawy o PIT wyłącza możliwość wspólnego opodatkowania małżonków, gdy do podatników ma zastosowanie art. 30c tej ustawy.
Zdaniem wnioskodawczyni, jeśli mąż działalności nie prowadzi, to nie podlega pod ten przepis.Izba skarbowa nie zgodziła się z taką interpretacją.
Uznała ona, że skoro małżonek wnioskodawczyni miał zarejestrowaną działalność gospodarczą opodatkowaną stawką liniową, to miał do niego zastosowanie art. 30c ustawy o PIT.
Fakt nieuzyskiwania żadnych przychodów nic nie zmienia. [/ramka]
[b][link=http://www.rp.pl/temat/106171.html]Zobacz więcej, jak wypełnić PIT-36L[/link][/b]