Takie jest stanowisko Ministerstwa Finansów, choć literalna treść przepisu [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=80474]ustawy o PIT[/link] może sugerować coś innego.
[b][link=http://www.rp.pl/artykul/454444.html] Zobacz odpowiedź Ministerstwa Finansów na pytanie "Rz"[/link][/b]
Chodzi o art. 21 ust. 1 pkt 67. Wynika z niego, że wolna od podatku dochodowego jest wartość otrzymywanych przez pracownika w związku z finansowaniem działalności socjalnej, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (zfśs), rzeczowych świadczeń i otrzymanych przez niego w tym zakresie świadczeń pieniężnych, sfinansowanych w całości ze środków zfśs lub funduszy związków zawodowych, łącznie do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł.
Dalej przepis ten mówi, że rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi.
[b]Jeszcze do niedawna organy podatkowe twierdziły, że skoro w przepisie mowa jest o świadczeniach rzeczowych, zwolnienie nie obejmuje usług[/b] (np. zakupionej przez pracodawcę wycieczki sfinansowanej ze środków zfśś), bo te są świadczeniami niematerialnymi (pisaliśmy o tym z 19 listopada 2009 r. w artykule [link=http://www.rp.pl/artykul/393663.html]„Pracownikowi lepiej dać pieniądze na wycieczkę, niż mu ją wykupić”[/link]).
[b]Po nowelizacji ustawy o PIT, która weszła w życie 22 sierpnia 2009 r., zwolnienie dotyczy nie tylko świadczeń rzeczowych, ale też pieniężnych (z mocą od 1 stycznia 2009 r.). I to według MF otworzyło możliwość zastosowania go do świadczeń polegających na dofinansowaniu i zakupie usług ze środków zfśs.[/b]
Jak czytamy w piśmie przesłanym w odpowiedzi na zapytanie naszej redakcji:
„W myśl postanowień art. 2 pkt 1 ustawy [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=13DAF2605E459DE4D83B648162677CE2?id=74017]o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych[/link] działalność socjalną stanowią usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach oraz innych formach wychowania przedszkolnego, udzielanie pomocy materialnej – rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową.
Zatem dofinansowanie zakupu usług przez pracodawcę (bilety do teatru, na basen, wczasy pracownicze) mieszczą się w powołanej definicji działalności socjalnej i w konsekwencji podlegają zwolnieniu z opodatkowania w granicach określonych w art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o PIT”.
Według resortu finansów „nowe brzmienie cytowanego przepisu odnosi się (...) nie tylko do świadczeń rzeczowych, ale i pieniężnych.
Ze zwolnienia (w granicach obowiązującego limitu oraz o ile spełnione są pozostałe przesłanki zawarte w przepisie) korzysta obecnie także świadczenie polegające na zakupie wycieczki lub jej dofinansowaniu, sfinansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych”.
Jak podkreśliło MF, wcześniejsze niekorzystne stanowisko organów podatkowych było spowodowane tym, że zgodnie z ówczesnym stanem prawnym zwolnienie obejmowało tylko świadczenia rzeczowe.