Aby uprzyjemnić klientom czas oczekiwania na wykonanie usługi, właściciel zakładu może poczęstować ich kawą lub herbatą. Wydatki na taki poczęstunek mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu.
Co prawda na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 23 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=80474]ustawy o PIT[/link] nie są takimi kosztami wydatki na reprezentację, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności i napojów, w tym alkoholowych, jednak – jak wyraźnie wynika z tego przepisu – wyłączenie to dotyczy jedynie wydatków ponoszonych w ramach reprezentacji.
Potwierdza to [b]wyrok WSA w Warszawie z 12 czerwca 2008 r. (III SA/Wa 157/08):[/b]
„wymienienie jako przykładowych wydatków na usługi gastronomiczne, zakupu żywności i napojów, w tym alkoholowych, nie oznacza, iż wydatki te nigdy nie będą kosztami. Stwierdzić należy, że nie są one kosztami jedynie wówczas, gdy mają charakter reprezentacyjny”.
Według definicji słownikowej pojęcie reprezentacji oznacza okazałość, wystawność, wytworność w czyimś sposobie życia, związaną ze stanowiskiem, pozycją społeczną („Słownik języka polskiego”, Wydawnictwo PWN, Warszawa 2004). Jeżeli zatem poczęstunek dla klientów nie będzie miał tych cech, to nie będzie miał charakteru reprezentacyjnego.
Tym samym nie będzie do niego miało zastosowanie wyłączenie z kosztów obejmujące wydatki na reprezentację. Wydatków na zakup herbaty czy kawy dla klientów zakładu fryzjerskiego nie można uznać za reprezentacyjne, wystawne.
Jednocześnie mają one jednak uprzyjemnić atmosferę oczekiwania na usługę i mogą sprawiać, że klient chętnie będzie wracał. Są zatem poniesione w celu uzyskania przychodu i tym samym można je zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.
Takie stanowisko zajęła też [b]Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 15 lipca 2008 r. (IBPB1/415-313/08/MW)[/b], dotyczącej poczęstunku dla klientów oczekujących na serwis samochodu. W piśmie tym czytamy:
„wydatkami na reprezentację nie będą także wydatki ponoszone przez wnioskodawcę na zakup produktów spożywczych takich jak: kawa, herbata, napoje, cukier, cytryny stanowiących zwyczajowy (niemający charakteru okazałości) poczęstunek klientów oraz na zakup gazet dla klientów oczekujących na wykonanie usługi.
A zatem wydatki te będą mogły również zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów (...) działalności gospodarczej”.