Zgodnie z art. 89a ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=172827] ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów (DzU nr 54, poz. 535 ze zm.),[/link] podatnik ma prawo do skorygowania podatku należnego z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w odniesieniu do wierzytelności, której nieściągalność została uprawdopodobniona.

Warunkiem korekty jest zawiadomienie dłużnika.

[srodtytul]Pocztą lub osobiście[/srodtytul]

W tym zakresie zastosowanie znajdą regulacje [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=A9F46F8A16DD7852C3D4D0F9FA74ED7F?id=176376]ordynacji podatkowej[/link]. Jej przepisy przewidują różnorodne możliwości doręczenia korespondencji. [b]Doręcza się ją za pokwitowaniem przez pocztę, swoich pracowników lub osoby uprawnione na podstawie odrębnych przepisów. [/b]

Doręczenie następuje bezpośrednio dłużnikowi, a gdy dłużnik działa przez przedstawiciela – temu przedstawicielowi. W przypadku osób fizycznych doręczenie może nastąpić w ich mieszkaniu bądź w miejscu pracy.

Doręczenie może nastąpić w siedzibie dłużnika, a w jego miejscu pracy osobie upoważnionej przez pracodawcę do odbioru korespondencji, bądź na wskazany adres poczty elektronicznej.

Jeśli te metody doręczeń zawiodą, korespondencja może być doręczona w każdym miejscu, gdzie się zastanie adresata, a gdy jest nieobecny np. w mieszkaniu, doręczenie może nastąpić za pokwitowaniem pełnoletniemu domownikowi, sąsiadowi lub dozorcy domu, gdy osoby te podjęły się oddania pisma adresatowi.

W przypadku doręczeń „do” osoby prawej bądź jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej doręczenie następuje w lokalu ich siedziby lub w miejscu prowadzenia działalności – osobie upoważnionej do odbioru korespondencji.

[srodtytul]Wolno przyjąć fikcję[/srodtytul]

Zasadą jest potwierdzenie doręczenia pisma własnoręcznym podpisem, z datą doręczenia. Gdy nie jest to możliwe bądź adresat się uchyla, doręczający może sam potwierdzić datę doręczenia, wskazując osobę, która odebrała korespondencję, oraz przyczynę braku podpisu.

W takim przypadku doręczenie miało miejsce w chwili odmowy jego przyjęcia bądź braku możliwości przyjęcia przez adresata.

W przypadku braku u adresata (osoba prawna/jednostka organizacyjna) wymaganych przez prawo organów doręczenie następuje kuratorowi.

W praktyce niezwykle istotne są przepisy ustawiające tzw. fikcje doręczeń, czyli [b]sytuację, w której uznaje się, że korespondencja została skutecznie doręczona, choć dłużnik faktycznie jej nie odebrał.[/b] W przypadku doręczenia przez pocztę przyjmuje się, że dłużnik odebrał zawiadomienia po upływie 14 dni od dnia jej niepodjęcia.

W przypadku gdy doręczenie następuje przez wierzyciela bądź inną upoważnioną osobę – przesyłka (pismo) zostaje złożone na okres 14 dni w urzędzie gminy bądź miasta.

[ramka][b]Fiskus po stronie wierzyciela[/b]

[b]Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 15 września 2009 r. ( IPPP2/443-751/09-2/SAP) [/b]potwierdził, że zawiadomienie dłużnika drogą elektroniczną jest skuteczne, a za moment doręczenia został uznany dzień odbioru podpisania poświadczenia odbioru przy użyciu bezpiecznego podpisu elektronicznego przez dłużnika.

Z uznaniem organów podatkowych jako uprawniających do korekty podatku należnego spotkały się doręczenia zastępcze.

[b]Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji z 9 listopada 2009 r. (ILPP2/443-1203/09-2/EN) [/b]potwierdził, iż możliwość skorzystania z tzw. ulgi na złe długi istnieje, gdy dłużnik nie odbiera korespondencji kierowanej do niego przez wierzyciela.

Warunkiem jest uznanie za bezskuteczne podjęcie przez wierzyciela wszelkich działań w celu ustalenia adresu siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności dłużnika.

[b]Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji o nr IPPP2/443-621/09-4/PW[/b] uznał za skuteczne doręczenie zastępcze, w sytuacji gdy wierzyciel wystąpił do urzędu skarbowego z zapytaniem, czy dłużnik jest czynnym podatnikiem VAT, weryfikując w ten sposób poprawność adresu siedziby dłużnika.

Dłużnik jako czynny podatnik VAT miał obowiązek powiadomić właściwy urząd skarbowy o wszelkich zmianach adresowych. W takiej sytuacji zawiadomienia wysyłane do dłużnika stanowią potwierdzenie skutecznego doręczenia zawiadomienia.[/ramka]

[i]Autor jest doradcą podatkowym w BSJP Taylor Wessing[/i]