[b]Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 15 stycznia 2010 r. (nr ITPP1/443-1043/09/AJ).[/b]

Z pytaniem zwrócił się rolnik, który prowadzi działalność gospodarczą. Od dziesięciu lat zajmuje się handlem artykułami spożywczymi oraz warzywami i owocami, sprzedając między innymi produkty własnego gospodarstwa. W związku z tym jest podatnikiem VAT. W ramach działalności rolniczej działa natomiast jako rolnik ryczałtowy. Od września 2009 r. w związku z przekroczeniem limitu obrotów zainstalował kasę fiskalną.

Podatnik zapytał, czy sprzedając wyprodukowane przez siebie towary, powinien ujmować sprzedaż za pomocą kasy fiskalnej. Jego zdaniem nie ma takiego obowiązku. Prowadziłoby to bowiem do podwójnego opodatkowania – w ramach ryczałtu i na zasadach ogólnych.

Izba skarbowa zgodziła się z tym stanowiskiem. Wskazała, że zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=172827]ustawy o VAT[/link] opodatkowaniu podlega co do zasady każda odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług. Jednocześnie z art. 15 tej ustawy wynika, że działalność prowadzona przez rolników mieści się w pojęciu “działalność gospodarcza”.

Art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy stanowi, że zwalnia się od podatku dostawę produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej dokonywaną przez rolnika ryczałtowego oraz świadczenie usług rolniczych przez rolnika ryczałtowego. Zwolnienie to ma charakter przedmiotowo-podmiotowy. VAT nie muszą naliczać tylko rolnicy ryczałtowi i tylko w wyraźnie wskazanym zakresie. Świadczenie usług rolniczych oraz dostawa produktów rolnych przez inne podmioty podlega bowiem opodatkowaniu.

Ponadto z art. 117 ustawy o VAT wynika, że rolnik ryczałtowy w prowadzonej działalności rolniczej dostarczający produkty rolne jest zwolniony z obowiązku: wystawiania faktur, prowadzenia ewidencji dostaw i nabyć, składania deklaracji i dokonania zgłoszenia rejestracyjnego.

Na podstawie tych przepisów izba skarbowa uznała, że dokonywana przez wnioskodawcę jako rolnika ryczałtowego sprzedaż artykułów rolnych pochodzących z jego gospodarstwa korzysta ze zwolnienia na mocy art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT. Tym samym podatnik nie będzie zobowiązany do prowadzenia ewidencji sprzedaży tych artykułów za pomocą kasy fiskalnej.