Ostatnio parlament zajmował się głównie tworzeniem prawa dotyczącego walki z epidemią i jej skutkami, jednak posłowie wciąż obradują także nad projektami wniesionymi jeszcze przed tą nadzwyczajną sytuacją. Jeden z nich to rządowe propozycje zmian w różnych podatkach. Drugie czytanie projektu odbyło się we wtorek 5 maja.
W ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych pojawi się kolejna klauzula zakazująca czynności zmierzających do obejścia prawa. Tym razem ma dotyczyć kosztów uzyskania przychodu z tytułu dopłat wnoszonych przez wspólników lub zysków zatrzymanych w spółce. Według nowego przepisu, jeśli takie czynności byłyby nieuzasadnione ekonomicznie, to zostaną uznane za nieistniejące, a kwoty dopłat czy zysków nie będą kosztami uzyskania przychodu.
Rząd pisze w uzasadnieniu, że zapobiegnie to nadużyciom podatkowym. Jednym z takich działań ma być np. wniesienie dopłaty do spółki, która następnie przekazuje środki finansowe pochodzące z tej pierwszej dopłaty innej lub kolejnej spółce w drugiej lub kolejnej dopłacie. Klauzula ta jest wynikiem rekomendacji Komisji Europejskiej. Ma obowiązywać od 1 stycznia 2021 r.
W tej samej ustawie mają zostać doprecyzowane warunki korzystania z tzw. ulgi IP Box, czyli preferencyjnego opodatkowania sprzedaży praw własności intelektualnej. Chodzi m.in. o uwzględnienie zasad stosowania cen rynkowych w ustalaniu dochodów i strat.
Dodano też zasadę, w myśl której dochód z patentu czy wynalazku uwzględnia się po odliczeniu kosztów z nim związanych, a przy wyłączeniu innych. Takie rozdzielenie kosztowe ma – według uzasadnienia projektu – ułatwić obliczanie kwoty zysku kwalifikującej się do preferencyjnego, 5-proc. opodatkowania.
Wśród proponowanych zmian w VAT jest unowocześnienie procedury wydawania paragonów. Będzie można przesyłać paragony fiskalne w postaci elektronicznej do klienta, za jego zgodą i w uzgodniony z nim sposób. Będzie to możliwe z kas typu online. Ma to ułatwić zwłaszcza sprzedaż wysyłkową.
Rząd uzasadnia tę zmianę tym, że postać elektroniczna paragonu fiskalnego jako trwalszy nośnik będzie mogła mieć łatwiejsze zastosowanie, np. kiedy dojdzie do reklamacji towaru lub usługi.
Wciąż jednak będzie możliwość wystawiania paragonów w tradycyjnej, papierowej formie.
Etap legislacyjny: przed trzecim czytaniem w Sejmie