Tradycyjnie już nowe przepisy dotyczące kas zostały opublikowane tuż przed końcem roku.
Przedsiębiorcy znajdą je w [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=336368]rozporządzeniu ministra finansów z 23 grudnia 2009 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (DzU nr 224, poz. 1797)[/link].
Dobrą wiadomością dla firm jest to, że utrzymano obowiązujące w 2009 r. zwolnienia. Minister nie zdecydował się także na rozszerzenie katalogu czynności, które obligatoryjnie muszą być dokumentowane paragonem.
[srodtytul]Podstawowe kryterium[/srodtytul]
Zgodnie z zasadą zawartą w art. 111 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=172827]ustawy o VAT[/link] kasy muszą posiadać firmy prowadzące sprzedaż detaliczną, czyli oferujące swoje towary lub usługi osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej lub rolnikom, którzy nie rozliczają tego podatku na zasadach ogólnych.
[b]Podstawowe kryterium zwolnienia z posiadania kasy to wysokość obrotów.[/b] Zasadą jest, że urządzeń fiskalnych nie muszą instalować firmy, których przychody nie przekraczają 40 tys. zł. U podatników VAT chodzi o sprzedaż netto (bez VAT).
Niższy próg obowiązuje firmy nowe, czyli założone w 2010 r. Wynosi on 20 tys. zł.
Firma, która już raz została zobligowana do zainstalowania kasy, nie może z niej zrezygnować. Od tych zasad przepisy przewidują liczne wyjątki.
[srodtytul]Ważne zwolnienia[/srodtytul]
Rozporządzenie zawiera obszerny katalog czynności, które nie muszą być ewidencjonowane przy zastosowaniu kasy. Przede wszystkim są tam wymienione niektóre rodzaje usług. Dzięki temu kas nie muszą instalować m.in. lekarze, prawnicy, księgowi, firmy kurierskie, telekomunikacyjne czy sprzątające. Zwolnienia nie zawsze związane są z branżą firmy.
Z wykazu wynika m.in., że przy zastosowaniu kas rejestrujących nie trzeba ewidencjonować np. dostawy towarów i świadczenia usług przez podatnika na rzecz jego pracowników oraz przez spółdzielnie mieszkaniowe na rzecz członków lub innych osób, którym przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.
Także przedsiębiorcy świadczący usługi dla niewielkiej liczby kontrahentów mogą uniknąć urządzeń fiskalnych. Muszą jednak spełnić dwa warunki.
Po pierwsze: każde świadczenie usługi mają dokumentować fakturą, po drugie: wszystkich wykonanych usług w 2009 r. nie mogli mieć więcej niż 50, a odbiorców w tym okresie mniej niż 20.
Z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących zwalnia się podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług wymienionych w poz. 1 – 33 załącznika do rozporządzenia, jeżeli w 2009 r. udział obrotów z tego tytułu był wyższy niż 70 proc. w sprzedaży detalicznej ogółem.
Ze zwolnienia tego mogą skorzystać także podatnicy rozpoczynający po 31 grudnia 2009 r. sprzedaż, o której mowa w poz. 1 – 33 załącznika do rozporządzenia. Prawo to przysługuje, gdy przewidywany udział obrotów z tytułu tej sprzedaży będzie wyższy niż 70 proc. w sprzedaży detalicznej ogółem.
[b]Z obowiązku posiadania kasy zwolniono także niektórych przedsiębiorców opodatkowanych w formie karty podatkowej.[/b]
[srodtytul]Kto nie uniknie obowiązku[/srodtytul]
W rozporządzeniu znajduje się także wykaz czynności, jakie powinny być ujęte za pomocą kasy fiskalnej bez względu na wysokość obrotów detalicznych firmy. Wynika z niego, że kasę muszą posiadać przedsiębiorcy:
- zajmujący się sprzedażą gazu płynnego,
- świadczący usługi przewozów regularnych i nieregularnych pasażerskich w samochodowej komunikacji, z wyjątkiem przewozów, o których mowa w poz. 6 i 7 załącznika do rozporządzenia,
- świadczący usługi przewozu osób i ładunków taksówkami.
Obowiązek ten dotyczy także firm zajmujących się dostawą:
- silników spalinowych tłokowych, wewnętrznego spalania, typu stosowanego w pojazdach mechanicznych (PKWiU 34.10.1),
- nadwozi do pojazdów mechanicznych, przyczep i naczep (PKWiU 34.2),
- części i akcesoriów do pojazdów mechanicznych i ich silników (PKWiU 34.3),
- sprzętu radiowego, telewizyjnego i telekomunikacyjnego z wyłączeniem lamp elektronowych i innych elementów elektronicznych oraz części do aparatów i urządzeń do operowania dźwiękiem i obrazem, anten (ex PKWiU 32),
- sprzętu fotograficznego, z wyłączeniem części i akcesoriów do sprzętu i wyposażenia fotograficznego (ex PKWiU 33.40.3),
- wyrobów z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali, których sprzedaż nie może korzystać ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT,
- nagranych, z zapisanymi danymi lub zapisanymi pakietami oprogramowania komputerowego (w tym również sprzedawanych łącznie z licencją na użytkowanie): płyt CD, DVD, kaset magnetofonowych, taśm magnetycznych (w tym kaset wideo), dyskietek, kart pamięci, kartridży,
- wyrobów przeznaczonych do użycia, oferowanych na sprzedaż lub używanych jako paliwa silnikowe albo jako dodatki lub domieszki do paliw silnikowych (bez względu na symbol PKWiU),
- wyrobów tytoniowych (PKWiU 16.00), napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2 proc. oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5 proc. (bez względu na symbol PKWiU).
Od zasady, że wszystkie te czynności muszą być dokumentowane paragonem, przewidziano jednak wyjątek. Nakaz ten nie dotyczy niektórych dostaw na rzecz pracowników, np. sprzętu radiowego, telewizyjnego i telekomunikacyjnego, sprzętu fotograficznego oraz płyt CD, DVD.
[ramka][b]Ułatwienia dla sklepów wysyłkowych[/b]
[b]Kas nie muszą posiadać sklepy wysyłkowe dostarczające swoje towary pocztą lub przesyłkami kurierskimi.[/b] Muszą jednak spełnić kilka warunków. Po pierwsze, zapłata w całości musi następować za pośrednictwem poczty lub banku na rachunek bankowy podatnika.
Po drugie, z ewidencji i dowodów dokumentujących transakcje musi jednoznacznie wynikać, jakiej konkretnie dostawy zapłata dotyczyła. Po trzecie, zwolnienie możliwe jest tylko dla podatników, którzy niezależnie od innych wymogów prowadzą szczegółową ewidencję dowodów zapłaty,
na podstawie której można ustalić również dane (w tym adres) odbiorcy. Zwolnienie to nie ma zastosowania do sprzedaży, która bezwzględnie musi być ewidencjonowana z zastosowaniem kasy fiskalnej, np. nagranych płyt CD i DVD. [/ramka]