Takie jest najnowsze stanowisko organów podatkowych.

Niewątpliwie nieoprocentowana lub niskooprocentowana pożyczka dla pracownika może być cenną pomocą w wielu sytuacjach życiowych. Pożyczka taka może być udzielona nie tylko z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, ale także ze środków obrotowych firmy. Nieoprocentowana pożyczka nie generuje też przychodu u pracodawcy. W wypadku niskooprocentowanej pożyczki przychód pracodawcy powstaje natomiast w momencie zapłaty odsetek według przewidzianej w umowie stopy procentowej.

[srodtytul]To nie jest przychód[/srodtytul]

Na podstawie art. 12 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=80474]ustawy o PIT[/link] przychodami ze stosunku pracy są również otrzymane nieodpłatne lub częściowo odpłatne świadczenia. Pożyczka jednak ze względu na swój zwrotny charakter nie jest przychodem. Byłaby nim dopiero w razie ewentualnego jej umorzenia.

Niemniej w tym wypadku pracownicy za darmo lub na preferencyjnych warunkach korzystają z pożyczek, za które musieliby zapłacić rynkowe odsetki, gdyby uzyskali je od banku lub innego podmiotu, który udziela ich w ramach działalności gospodarczej. Czy w związku z tym, skoro nie płacą odsetek lub płacą je w wysokości niższej od rynkowej, uzyskują przychód z nieodpłatnego lub częściowo odpłatnego świadczenia? Zgodnie ze stanowiskiem organów podatkowych – nie.

[srodtytul]Korzystne interpretacje[/srodtytul]

Przyjrzyjmy się [b]interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 2 października 2009 r. (IPPB2/415-436/09-4/MG).[/b] Dotyczyła ona spółki (będącej podatnikiem [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=172827]VAT[/link] i nieprowadzącej działalności w zakresie udzielania pożyczek), która zamierza udzielać ze środków obrotowych nieoprocentowanych pożyczek swoim pracownikom. Zasady i warunki otrzymania pożyczki, dla wszystkich pracowników jednakowe, mają być określone na piśmie. Spółka szacuje, że w ciągu roku udzieli maksymalnie dziesięciu pożyczek.

Izba uznała, że „samo udzielenie pożyczki przez zakład pracy nie stanowi przychodu dla pracownika. W sytuacji gdy zakład pracy nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie udzielania pożyczek lub kredytów, a zasady udzielania tych kredytów (pożyczek) stosowane są według jednolitych reguł wobec wszystkich pracowników, wówczas brak jest podstaw do zakwalifikowania niezapłaconych odsetek z umowy pożyczki nieoprocentowanej, jako przychodu ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT”.

Identyczne stanowisko zajęła [b]Izba skarbowa w Poznaniu w interpretacji z 3 września 2009 r. (ILPB1/415-671/09-2/AMN). [/b]Dodała, że przychód u pracownika nie powstaje także wówczas, gdy pożyczka jest oprocentowana znacznie poniżej rynkowej wartości odsetek.

[srodtytul]Skutki dla pracodawcy[/srodtytul]

W innej [b]interpretacji z tego samego dnia (ILPB3/423-442/09-2/KS) poznańska Izba Skarbowa[/b] wypowiedziała się też na temat skutków takiej pożyczki dla pracodawcy. Uznała, że w razie udzielenia pracownikowi nieoprocentowanej pożyczki nie uzyskuje on przychodu do opodatkowania. Przychodem mogą być bowiem tylko otrzymane odsetki. W wypadku niskooprocentowanej pożyczki przychodem będą otrzymane odsetki płacone według przewidzianej w umowie z pracownikiem niższej stopy procentowej, a nie według stopy rynkowej.