Polisa ubezpieczeniowa jest kosztem pośrednim, nie można go bezpośrednio powiązać z konkretnymi przychodami, jakie przedsiębiorca uzyskuje z działalności gospodarczej. Zasadą jest, że koszty uzyskania przychodów inne niż bezpośrednio związane z przychodami są potrącalne w dacie ich poniesienia.
Jeżeli te koszty dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą (art. 15 ust. 4d [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3EC0892953EAF58605FEE453B6E7CBF6?id=115893]ustawy o CIT[/link], art. 22 ust. 5c [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=80474]ustawy o PIT[/link]).
Jeżeli więc podatnik kupuje w 2009 r. polisę na okres ubezpieczeniowy dotyczący dwóch lat podatkowych, nie może zaliczyć takiego wydatku do kosztów uzyskania przychodów w całości w dacie poniesienia, ale musi ustalić, jaka jego część odnosi się do 2009 r., a jaka do 2010 r., czyli w praktyce rozliczyć koszty proporcjonalnie (zob. [b]interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z 27 lutego 2007 r., 1472/ROP1/423-398/06/RM).[/b]
Ten sposób rozliczenia stosują jednak tylko podatnicy prowadzący księgi rachunkowe i podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą memoriałową. Przedsiębiorcy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą uproszczoną mogą zaliczyć taki wydatek w całości do kosztów w dacie poniesienia (wystawienia dowodu stanowiącego podstawę do ujęcia kosztu, tj. polisy ubezpieczeniowej), niezależnie od tego, jaki okres objęty jest ubezpieczeniem (tak [b]interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 21 lutego 2008 r., ITPB1/415-583/07/AK).[/b]
Reasumując: jeśli przedsiębiorca prowadzi księgi rachunkowe lub podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą memoriałową, to składki związane z ubezpieczeniem komunikacyjnym powinien zaliczyć do kosztów:
- jednorazowo w dacie poniesienia (wystawienia polisy) – gdy okres ubezpieczenia mieści się w roku podatkowym,
- proporcjonalnie do okresu trwania umowy – gdy okres ubezpieczenia wykracza poza rok podatkowy (np. gdy ubezpieczenie obejmuje lata 2009/2010, część składki przypadająca proporcjonalnie na 2009 r. powinna być rozliczona w kosztach w dacie wystawienia polisy, a część dotyczącą roku 2010 należy ująć w kosztach z dniem 1 stycznia 2010 r.).
Jeśli przedsiębiorca prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą uproszczoną, to składki związane z ubezpieczeniem komunikacyjnym powinien zaliczyć do kosztów jednorazowo w dacie wystawienia polisy, bez względu na to, jakiego okresu dotyczy ubezpieczenie.