Kryzys, brak zapłaty za faktury od kontrahentów powoduje, że właściciele firm często nie mają na zapłatę podatku fiskusowi. Czy mogą liczyć na pomoc? Tak, choć niełatwo ją otrzymać.

Przedsiębiorcy mogą występować o ulgi w zapłacie podatku na podstawie art. 67b [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=582ECDA0581859658EA2BD1E83B507D8?n=1&id=176376&wid=328885]ordynacji podatkowej[/link]. [b]Mogą się starać o odroczenie terminu płatności podatku lub rozłożenie zapłaty podatku na raty. Mogą również złożyć wniosek o odroczenie lub rozłożenie na raty zapłaty zaległości podatkowej[/b] wraz z odsetkami za zwłokę lub o umorzenie w całości lub w części zaległości podatkowych.

[srodtytul]Trzy preferencje[/srodtytul]

Ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych, o które może się starać przedsiębiorca, można podzielić na trzy grupy. Po pierwsze będą to ulgi, które nie stanowią pomocy publicznej.

Po drugie ulgi, które stanowią pomoc de minimis – w zakresie i na zasadach określonych w bezpośrednio obowiązujących aktach prawa wspólnotowego dotyczących pomocy w ramach zasady de minimis (przyznając taką pomoc, organ podatkowy powinien zażądać od przedsiębiorcy informacji o tym, czy uzyskał ją już wcześniej – w ciągu ostatnich trzech lat).

Trzecia grupa to ulgi w spłacie zobowiązań, które stanowią pomoc publiczną, w tym w ramach tzw. wyłączeń grupowych, które dotyczą pomocy na określone cele, m.in. na szkolenia, zatrudnienie, na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw. Pomoc w ramach wyłączeń grupowych to taka, której nie dotyczy obowiązek notyfikacji Komisji Europejskiej. Projekty programów pomocowych wymagają jednak opinii prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Warto pamiętać, że ulgi stanowiące pomoc publiczną mogą być udzielane tylko w konkretnym celu i w ściśle określony sposób. Ulgi przyznawane w celu naprawienia szkód wyrządzonych przez klęski żywiołowe lub inne nadzwyczajne wydarzenia, mogą być udzielane jako pomoc indywidualna albo w ramach programów pomocowych.

[srodtytul]Do kogo z wnioskiem[/srodtytul]

Aby otrzymać ulgę, trzeba przygotować wniosek. Kierujemy go do podmiotów udzielających ulg. Mogą być to [b]wszystkie te podmioty, które przyznają ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych na podstawie ordynacji podatkowej.[/b] Będą to:

- naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego, wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa – jako organ pierwszej instancji,

- dyrektor izby skarbowej oraz dyrektor izby celnej – jako organ odwoławczy od decyzji naczelnika urzędu skarbowego lub naczelnika urzędu celnego, organ pierwszej instancji na podstawie odrębnych przepisów lub organ odwoławczy od decyzji wydanej przez ten organ w pierwszej instancji,

- samorządowe kolegium odwoławcze – jako organ odwoławczy od decyzji wójta, burmistrza (prezydenta miasta), starosty albo marszałka województwa.

Przedsiębiorca [b]musi pamiętać, aby sporządzając wniosek o ulgę, wziął pod uwagę nie tylko przepisy ordynacji podatkowej, ale również przepisy dotyczące zasad udzielania pomocy publicznej. [/b]

We wniosku powinien podać treść żądania (a więc o jaką ulgę i w jakim zakresie wnioskuje), wskazanie swoich danych, w tym adresu siedziby lub miejsca prowadzenia działalności, oraz NIP. Wniosek trzeba też uzasadnić, a także przedstawić dokumenty, które potwierdzają argumentację przedsiębiorcy.

[srodtytul]Własne propozycje i konieczne dokumenty[/srodtytul]

Jeśli przedsiębiorca stara się o ulgi w formie odroczenia lub rozłożenia na raty podatku czy zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę, konieczne jest wskazanie we wniosku propozycji uregulowania zobowiązania. Najlepiej jeśli wskażemy po prostu termin zapłaty, ilość i wysokość rat, w jakich chcielibyśmy uregulować należność (gdy chcemy, by podatek lub zaległość były rozłożone na raty). Wskazanie tych danych jest istotne. Jeśli przedsiębiorca tego nie zrobi, organ podatkowy, przyznając ulgę, zaproponuje własny harmonogram spłat, który niekoniecznie musi odpowiadać podatnikowi.

Ponieważ do ulg w spłacie zobowiązań podatkowych dla firm zastosowanie mają przepisy ustawy o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej, [b]przedsiębiorca powinien określić formę wnioskowanej pomocy publicznej.[/b] Powinien też razem z wnioskiem o udzielenie pomocy przedstawić:

- gdy ubiega się o pomoc de minimis – wszystkie zaświadczenia o udzieleniu tej pomocy, jakie otrzymał w ciągu ostatnich trzech lat poprzedzających dzień wystąpienia z wnioskiem o udzielenie pomocy,

- gdy stara się o inną pomoc niż de minimis – informacje o otrzymanej pomocy publicznej zawierające przede wszystkim wskazanie dnia i podstawy prawnej jej udzielenia, formy i przeznaczenia albo informacji o nieotrzymaniu pomocy.

Warto pamiętać, że do czasu przekazania przez przedsiębiorcę wymienionych informacji pomoc nie zostanie udzielona.

[ramka][b]Przykład[/b]

Przedsiębiorca składa wniosek o rozłożenie zaległości podatkowej na raty z przeznaczeniem na pomoc de minimis. Powinien w składanym wniosku poinformować organ podatkowy, w jakim działa sektorze, jakiej jest wielkości i czy znajduje się w trudnej sytuacji.

Niezbędne będzie również przekazanie informacji o uzyskanej w ostatnich trzech latach poprzedzających dzień złożenia wniosku innej pomocy de minimis.[/ramka]

[srodtytul]Czas na weryfikację[/srodtytul]

Zanim fiskus przyzna ulgę, sprawdzi nasz wniosek, głównie czy jest zgodny z przepisami dotyczącymi pomocy publicznej.

Jeśli okaże się, że wniosek nie spełnia wszystkich wymogów (np. brak jest określenia rodzaju i wysokości zobowiązania, które ma być umorzone), organ podatkowy wezwie przedsiębiorcę do usunięcia braków. Przedsiębiorca dostanie na to siedem dni od daty doręczenia wezwania.

Niewykluczone również, że fiskus postanowi wezwać przedsiębiorcę do złożenia dodatkowych wyjaśnień albo dokumentów potrzebnych do rozstrzygnięcia sprawy.

W myśl przepisów ordynacji podatkowej dotyczących terminów załatwiania spraw, przedsiębiorca nie może w nieskończoność czekać na rozpatrzenie jego wniosku. Przepisy mówią, że [b]organ podatkowy powinien rozpatrzyć wniosek przedsiębiorcy bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w ciągu miesiąca.[/b] Jeśli sprawa okazałaby się szczególnie skomplikowana, termin ten może przedłużyć do dwóch miesięcy.

[ramka][b]Uwaga[/b]

Wniosek o przyznanie ulgi można złożyć bezpośrednio w organie podatkowym lub za pośrednictwem poczty. W wyjątkowych sytuacjach wniosek można złożyć ustnie do protokołu.[/ramka]

[ramka][b]Na co może liczyć firma[/b]

Organ podatkowy może udzielić ulgi będącej pomocą publiczną:

- na naprawienie szkód wyrządzonych przez klęski żywiołowe lub inne nadzwyczajne zdarzenia,

- na zapobieżenie lub likwidację poważnych zakłóceń w gospodarce o charakterze ponadsektorowym,

- na wsparcie krajowych przedsiębiorców działających w ramach przedsięwzięcia gospodarczego podejmowanego w interesie europejskim,

- na promowanie i wspieranie kultury, dziedzictwa narodowego, nauki i oświaty,

- jako rekompensatę za realizację usług świadczonych w ogólnym interesie gospodarczym powierzonych na podstawie odrębnych przepisów,

- na szkolenia,

- na zatrudnienie,

- na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw,

- na restrukturyzację,

- na ochronę środowiska,

- na prace badawczo-rozwojowe,

- regionalną,

- na inne przeznaczenia określone przez Radę Ministrów w drodze rozporządzeń.[/ramka]