Mogą tu wystąpić dwie sytuacje:

- otrzymana faktycznie kwota po przeliczeniu na złote jest niższa od wartości ustalonej w umowie,

- otrzymana faktycznie kwota po przeliczeniu na złote jest wyższa od wartości ustalonej w umowie.

[srodtytul]Gdy dostaniemy mniej[/srodtytul]

W tym wypadku należy każdorazowo zaliczyć do przychodu podatkowego wartość wynikającą z wystawionej faktury (jako kwotę należną). Choć różnica między wartością wynikającą z faktury a kwotą faktycznie otrzymaną jest wartością ujemną, to jednak nie odpowiada definicji różnic kursowych, o których mowa w art. 15a ustawy o CIT. Z tego powodu nie jest uznawana za koszt podatkowy. O powstaniu różnic kursowych można mówić jedynie wtedy, gdy powstają różnice między należnością wyrażoną w walucie obcej a kwotą otrzymaną w tej walucie. W omawianym przypadku należność ustalana jest w złotych >[link=http://grafik.rp.pl/grafika2/377403,386188,9.jpg]patrz przykład 1[/link].

[srodtytul]Gdy dostaniemy więcej[/srodtytul]

W takiej sytuacji każdorazowo należy zaliczyć do przychodu faktycznie otrzymaną od kontrahenta kwotę (po przeliczeniu jej na złote). Wyższa wartość otrzymanej kwoty w porównaniu z wartością wykazaną na fakturze skutkuje koniecznością zaliczenia do przychodu wartości kwoty faktycznie otrzymanej. Tak wynika z art. 12 ustawy o CIT, zgodnie z którym do przychodów zalicza się otrzymane pieniądze i wartości pieniężne.

Skoro więc przedsiębiorca otrzymuje kwotę (w przeliczeniu na złote) przekraczającą należność wykazaną na fakturze, nadwyżka ta stanowić będzie dla niego dodatkowy przychód podatkowy >[link=http://grafik.rp.pl/grafika2/377403,386188,9.jpg]patrz przykład 2[/link].

[srodtytul]Identycznie u podatnika PIT[/srodtytul]

Takie same konsekwencje podatkowe wystąpią u przedsiębiorcy będącego podatnikiem PIT. Gdy otrzymana kwota po przeliczeniu na złote będzie mieć większą wartość niż ustalona w umowie, przychodem będzie kwota faktycznie otrzymana. Jeśli po przeliczeniu na złote wartość otrzymanej kwoty będzie niższa niż umówiona, do przychodu trzeba zaliczyć wartość wyższą wykazaną w umowie (jako przychód należny).

[i]Autor jest doradcą podatkowym w Taxa Group sp. z o.o.[/i]