Na podstawie art. 709[sup]1[/sup] [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=2915A9D7F1C09383650F5B095DF59345?id=70928]kodeksu cywilnego[/link] przez umowę leasingu finansujący zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w tej umowie i oddać tę rzecz korzystającemu do używania albo używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, a korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego. Zatem w umowie leasingu finansujący (leasingodawca) jest zobowiązany oddać do używania rzecz korzystającemu (leasingobiorcy), a ten z kolei zobowiązuje się do płatności mu określonego w umowie wynagrodzenia.
[srodtytul]Definicja podatkowa[/srodtytul]
Dla celów podatków dochodowych przez umowę leasingu rozumie się jednak nie tylko umowę zdefiniowaną w kodeksie cywilnym, ale także każdą inną, na mocy której finansujący oddaje korzystającemu do odpłatnego używania albo używania i pobierania pożytków, na warunkach określonych w przepisach ustaw o podatkach dochodowych, podlegające amortyzacji środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne a także grunty.
[srodtytul]Dwa rodzaje leasingu[/srodtytul]
Wprawdzie przepisy nie posługują się pojęciami leasingu operacyjnego i finansowego, ale zwyczajowo rozróżniane są te dwie formy leasingu dla celów podatkowych. Kwestie związane z opodatkowaniem leasingu zostały uregulowane w art. 17a – 17l [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=863A40ACC61CA9E96D7A3843BE9CCADE?id=115893]ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej ustawa o CIT)[/link] i odpowiednio art. 23a – 23l [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3E124846EEAE97869217567BDC99910B?id=80474]ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej ustawa o PIT)[/link].
Z punktu widzenia przepisów podatkowych zasadniczą różnicą między leasingiem operacyjnym a finansowym jest to, że odpisów amortyzacyjnych w podstawowym okresie umowy leasingu finansowego dokonujesz ty, jako korzystający, a nie leasingodawca, jak w leasingu operacyjnym.
Wynika to z tego, że umowa leasingu finansowego przenosi własność jej przedmiotu na korzystającego po zakończeniu okresu, na jaki została zawarta. W przypadku natomiast leasingu operacyjnego przedmiot leasingu amortyzowany jest w firmie leasingowej, choć istnieje możliwość jego wykupu po zakończeniu tej umowy.
W leasingu operacyjnym możliwe jest zaliczenie w koszty opłat leasingowych w całości (z wyjątkiem ewentualnie pobieranej przez firmę leasingową kaucji). W leasingu finansowym kosztem może być tylko część odsetkowa rat leasingowych. Kosztem uzyskania przychodów mogą być jednak również odpisy amortyzacyjne od tego leasingowanego środka trwałego.
[srodtytul]Jak najem albo dzierżawa[/srodtytul]
Jeśli umowa nie spełnia wskazanych w przepisach ustaw podatkowych warunków umowy leasingu, zasady jej opodatkowania określają przepisy, o których mowa w art. 12 – 16 ustawy o CIT (art. 11, 22 i 23 ustawy o PIT), właściwe dla umów najmu i dzierżawy. Wynika to z art. 17l ustawy o CIT i art. 23l ustawy o PIT.
Aby umowa mogła być uznana za umowę leasingu finansowego, muszą być spełnione łącznie następujące warunki:
1) umowa musi być zawarta na czas oznaczony,
2) suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny VAT, musi odpowiadać co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych,
3) umowa musi zawierać postanowienie, że odpisów amortyzacyjnych w podstawowym okresie umowy leasingu dokonuje korzystający.
[srodtytul]Co oznacza finansowy...[/srodtytul]
Wówczas do przychodów finansującego i odpowiednio do kosztów uzyskania przychodów korzystającego nie zalicza się opłat w części stanowiącej spłatę wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.
Dla celów VAT leasing finansowy traktowany jest jako dostawa. Firma leasingowa wystawia jednorazowo fakturę obejmującą całość należności (tj. część dotyczącą spłaty przedmiotu leasingu i część odsetkową). VAT z tej faktury możesz odliczyć na ogólnych zasadach w momencie jej otrzymania. Możesz też wystąpić o jego zwrot do urzędu skarbowego.
Za umowę leasingu operacyjnego uważana jest umowa, która
1) została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40 proc. normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na okres co najmniej dziesięciu lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości, oraz
2) suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny VAT, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.
[srodtytul]...a co operacyjny[/srodtytul]
W przypadku leasingu operacyjnego przedmiot leasingu nie będzie zatem u ciebie jako korzystającego środkiem trwałym. Natomiast opłaty leasingowe będziesz mógł zaliczać w całości do kosztów uzyskania przychodów. Ewentualnie, jeśli w umowie będzie określona kaucja, to nie będzie ona twoim kosztem uzyskania przychodu, o czym stanowi art. 17j ust. 3 ustawy o CIT (art. 23j ust. 3 ustawy o PIT).
Dla celów VAT leasing operacyjny traktowany jest jako usługa. Wystawione faktury dotyczą poszczególnych rat leasingowych. VAT z tych faktur odliczasz również za okres, w którym je otrzymałeś.