To samo dotyczy naliczonego VAT od tych opłat.
Jest tak dlatego, że wydatki ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie tej umowy są jego kosztami uzyskania przychodów. Przepisy uzależniają zaliczenie w koszty podatkowe opłat ustalonych w umowie leasingu od treści tej umowy, a nie od faktycznego czasu jej trwania. Jednocześnie nie przewidują wyłączenia z kosztów opłat leasingowych (np. opłata inicjalna, czynsze leasingowe, opłaty manipulacyjne i prowizje) w razie rozwiązania przed terminem umowy leasingu.
Potwierdza to [b]interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu z 6 kwietnia 2009 r. (ILPB1/415-131/09-4/AG)[/b]: „Regulacje zawarte w art. 23a – 23l (...) ustawy o PIT nie określają skutków podatkowych rozwiązania umowy przed czasem oznaczonym w umowie leasingowej. Odnoszą się tylko do rozporządzania przedmiotem leasingu po upływie okresu podstawowego oraz w trakcie trwania umowy. Jeżeli zatem nastąpi rozwiązanie umowy leasingu operacyjnego w czasie krótszym od okresu podstawowego, która w momencie zawarcia spełniła wymienione warunki do uznania jej za umowę leasingu, nie skutkuje to obowiązkiem skorygowania kosztów uzyskania przychodów o poniesione do tego czasu wydatki na spłatę rat leasingowych”.
Nie ma też obowiązku korygowania podatku naliczonego. Tak stwierdziła ta sama izba w [b]interpretacji z 8 kwietnia 2009 r. (ILPP2/44-96/09-5/SJ)[/b]: „jeżeli rozwiązanie umowy leasingu nastąpi w czasie krótszym od okresu podstawowego wynikającego z zawartej umowy, nie skutkuje to obowiązkiem skorygowania odliczonego podatku z tego tytułu w okresie trwania umowy. Bowiem, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy, wnioskodawcy przysługiwało prawo obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od rat leasingowych z tytułu zawarcia umowy, której przedmiotem była koparko-ładowarka wykorzystywana do czynności opodatkowanych. Wobec powyższego wcześniejsze rozwiązanie umowy leasingu i wykup przedmiotowej maszyny nie będzie rodziło obowiązku dokonywania korekty deklaracji VAT za miesiące, w których odliczono podatek VAT zawarty w racie leasingu operacyjnego”.