[b]Tak.[/b] Muszą być to jednak wydatki niezbędne przy dochodzeniu nieściągalnej wierzytelności.

Potwierdziła to [b]Izba Skarbowa w Poznaniu w interpretacji z 22 sierpnia 2008 r. (ILPB3/423-314/08-2/ŁM)[/b]. Wynika z niej, że przedsiębiorca ma prawo zaliczyć nieściągalne wierzytelności w ciężar kosztów uzyskania przychodów, jeżeli przewidywane wydatki procesowe i egzekucyjne, udokumentowane protokołem, związane z dochodzeniem wierzytelności, byłyby równe albo wyższe od kwoty wierzytelności.

Wyliczenie protokołu powinno zawierać m.in. koszty sądowe, koszty zastępstwa procesowego, koszty zaliczki na ekspertyzy biegłych, koszty egzekucji komorniczej czy sporządzenie aktualnych dokumentów podatnika, jak np. odpis KRS itp.

Przy ustalaniu tych kosztów przedsiębiorca powinien uwzględniać również koszty wynagrodzenia kancelarii prawnej z tytułu obsługi procesu windykacyjnego, ustalone na podstawie ceny rynkowej stosowanej przez kancelarię za tę usługę.

[i]Podstawa prawna:

– [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=80474]ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.)[/link].[/i]