Zasadą jest, że kosztami uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej są wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Przepis ten nie wymienia wśród wydatków nieuznawanych za koszty podatkowe opłat za studia (zarówno magisterskie, jak i podyplomowe). Nie oznacza to jednak, że podatnik w każdym wypadku ponoszone wydatki może do kosztów zaliczyć. Aby tak się stało, konieczne jest, by wykazał związek między wydatkiem a przychodem.
Zanim zatem wydatek na studia zaliczy do kosztów prowadzonej działalności gospodarczej, powinien ustalić, czy związany jest on ze zdobywaniem wiedzy i umiejętności, które są potrzebne w prowadzonej działalności i mają z nią związek, czy też wydatek ten służy tylko podnoszeniu ogólnego poziomu wiedzy i wykształcenia niezwiązanego z działalności gospodarczą, a więc jest to wydatek osobisty. Zwracały na to wielokrotnie uwagę organy podatkowe, np. [b]Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty w interpretacji z 2 lutego 2007 r. (I USB I-2/415-7/07)[/b].
Fiskus nie powinien zatem zakwestionować czytelnikowi zaliczenia wydatków do kosztów podatkowych, jeśli między tematyką podjętych przez niego studiów a prowadzoną działalnością gospodarczą istnieje związek przyczynowo-skutkowy.
Potwierdziła to [b]Izba Skarbowa w Bydgoszczy w interpretacji z 10 lipca 2009 r. (ITPB1/415-356/09/AK)[/b]. Czytamy w niej: „Jeżeli ponoszone wydatki na podwyższenie kwalifikacji zawodowych: opłaty za kurs, dojazd, materiały biurowe, mają związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a w konsekwencji wpływ na powstanie lub zwiększenie, obecnie lub w przyszłości, przychodu, to wydatki na ten cel mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, jednakże pod warunkiem ich należytego udokumentowania”.
Warto pamiętać, że wykazanie związku poniesionych wydatków z działalnością gospodarczą oraz ich wpływu na wysokość osiągniętych przychodów spoczywa na podatniku.
[i]Podstawa prawna:
– [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B3754F5E7E6DC3952ACB59964D0706B8?id=80474]ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.)[/link][/i]