[b]Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 16 lipca 2009 r. (nr IPPB2/415-314/09-2/MK).[/b]
Z pytaniem zwrócił się podatnik, który 2 grudnia 2008 r. złożył w biurze maklerskim zlecenie sprzedaży papierów wartościowych denominowanych w dolarach amerykańskich. Tego dnia biuro maklerskie skontaktowało się z podmiotem, który był zobowiązany do ich odkupienia. Potwierdził on transakcję, ustalając kurs sprzedaży papieru wartościowego.
Podatnik sprzedał 100 papierów wartościowych i za każdy otrzymał 99,12 USD. Cała wartość transakcji to 9912 USD. Pieniądze wpłynęły do biura maklerskiego trzy dni po złożeniu zlecenia. Za pośrednictwo pobrało ono prowizję w wysokości 39,65 USD. Wnioskodawca otrzymał więc 9872,35 USD.
Te papiery wartościowe inwestor posiadał tylko przez kilka miesięcy. Zlecenie ich nabycia złożył 10 września 2008 r. Wpłynęły na rachunek wnioskodawcy 17 września. W momencie zlecenia wnioskodawca wpłacił na rachunek biura maklerskiego 9869,10 USD. Dolary te nabył w kilku transakcjach rozłożonych w czasie.
[wyimek]Obliczając podatek, inwestor może uwzględnić prowizje [/wyimek]
Biuro maklerskie przy wpłacie dolarów pobrało prowizję w wysokości 49,10 USD. Wnioskodawca wpłacił pieniądze na konto, biuro nie miało więc informacji, po jakim kursie została nabyta waluta. Nie mogło więc uwzględnić tego faktu w PIT-8C. Do obliczenia przychodu zastosowało kurs średni ogłoszony przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego datę rozliczenia, czyli z 4 grudnia 2008 r. Jednocześnie poinformowało, że w zeznaniu rocznym PIT-38 podatnik może na podstawie posiadanej wiedzy i dokumentów uwzględnić także inne koszty uzyskania przychodu, a także inaczej zakwalifikować niektóre pozycje składające się na osiągnięty w 2008 r. dochód.
Podatnik zapytał więc, w jaki sposób ustalić dochód podlegający opodatkowaniu.
Izba skarbowa potwierdziła jego stanowisko, że w tej sytuacji zastosowanie ma art. 11 ust. 3 ustawy o PIT. W myśl tego przepisu przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika, ogłaszanych przez bank, z którego usług korzystał podatnik i mających zastosowanie przy kupnie walut. [b]Jeżeli jednak podatnik nie korzysta z usług banku, przepis ten nakazuje przeliczać przychody na złote według ogłaszanego przez NBP kursu średniego walut obcych z dnia uzyskania przychodów[/b].
Tymczasem z art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT wynika, że przychód z odpłatnego zbycia papierów wartościowych powstaje w dacie odpłatnego zbycia, choćby nie został faktycznie otrzymany przez podatnika. [b]Decyduje więc moment przeniesienia własności papieru wartościowego na kupującego, a nie dzień zapłaty. [/b]
Jako dzień uzyskania przychodu należy więc przyjąć 2 grudnia 2008 r.
[b]Jednocześnie inwestor może zaliczyć do kosztów nie tylko pieniądze wydane na zakup papierów wartościowych, ale także prowizję za prowadzenie rachunku w biurze maklerskim.[/b]
Koszty przelicza się na złote według kursu średniego ogłoszonego przez NBP z ostatniego dnia roboczego przed nabyciem dolarów.