[b]- W Dobrej Firmie przeczytałem, że firma może zmienić (obniżyć) stosowaną stawkę amortyzacyjną. Czy także, gdy jest to stawka indywidualna?[/b]

[b]Nie. [/b]Byłaby to bowiem – jak stwierdziła Izba Skarbowa w Warszawie w wydanej w imieniu ministra finansów indywidualnej interpretacji przepisów – zmiana metody amortyzacji, która jest niedopuszczalna w trakcie jej trwania [b](pismo z 29 czerwca 2009 r., IPPB5/423-178/09-2/DG)[/b].

[srodtytul]Stawki z wykazu...[/srodtytul]

Prawo do obniżenia stawek amortyzacyjnych wynika z art. 16i ust. 5 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=4F231FD763531177FAFDAD24E4C58A74?id=115893]ustawy o CIT[/link] oraz odpowiednio art. 22i ust. 5 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=4F231FD763531177FAFDAD24E4C58A74?id=80474]ustawy o PIT[/link]. Zgodnie z tym przepisem podatnicy mogą obniżać podane w wykazie stawek amortyzacyjnych stawki dla poszczególnych środków trwałych, począwszy od miesiąca, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji, albo od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego.

Wykaz stawek amortyzacyjnych zawarty jest w załącznikach do ustawy o CIT i ustawy o PIT.

[srodtytul]...indywidualne[/srodtytul]

Dla niektórych środków trwałych (używanych, ulepszonych, inwestycji w obcych środkach trwałych) można przyjąć indywidualną stawkę amortyzacyjną. Podatnik sam ustala jej wysokość, biorąc pod uwagę minimalny okres amortyzacji wskazany w ustawie (art. 16j ustawy o CIT i art. 22j ustawy o PIT). Czy ustaloną w momencie przyjęcia środka trwałego do używania stawkę indywidualną można zmienić (obniżyć), wydłużając w ten sposób pierwotnie założony okres amortyzacji? Z takim pytaniem zwrócił się podatnik we wniosku o interpretację. Na tej zmianie fiskus nie powinien stracić (przedsiębiorca wykazuje bowiem niższe koszty). Po obniżeniu stawki nadal okres amortyzacji nie przekracza wskazanego w ustawie okresu minimalnego, a żaden przepis takiego działania wprost nie zakazuje – argumentował podatnik.

[srodtytul]Samodzielna metoda amortyzacji[/srodtytul]

Organ podatkowy nie zgodził się z takim stanowiskiem. Stwierdził, że dokonywanie odpisów amortyzacyjnych przy zastosowaniu stawek ustalonych indywidualnie przez podatnika jest samodzielną metodą amortyzacji. Nie przewiduje ona możliwości podwyższenia lub obniżenia stawek amortyzacyjnych w trakcie okresu amortyzacji. Zmiana stawki spowodowałaby w tym wypadku jednocześnie zmianę metody amortyzacji na określoną w art. 16i ust. 1 ustawy o CIT (odpowiednio art. 22i ust. 1 ustawy o PIT), tj. metodę dokonywania odpisów amortyzacyjnych przy zastosowaniu stawek określonych w wykazie stawek amortyzacyjnych.

Naruszałoby to art. 16h ust. 2 ustawy o CIT (art. 22h ust. 2 ustawy o PIT). Przepis ten mówi, że wybrana przez podatnika metoda amortyzacji nie może zostać zmieniona podczas amortyzacji danego środka trwałego.

Podatnik ma więc obowiązek raz wybraną metodę stosować aż do pełnego zamortyzowania środka trwałego.

Izba dodała, że skoro tak wynika z językowej wykładni przepisów, nie ma potrzeby stosowania wykładni celowościowej czy systemowej.