Możliwość taką przewiduje art. 34 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Zgodnie z nim w przypadku zgłoszenia przez podatnika przerwy w prowadzeniu działalności gospodarczej nie pobiera się podatku opłacanego w formie karty podatkowej za cały okres przerwy. Jest jednak warunek. Musi ona trwać co najmniej dziesięć dni. W takim wypadku przedsiębiorca może liczyć na zmniejszenie podatku o iloczyn liczby dni przerwy i 1/30 miesięcznego zobowiązania. Ważne jest jednak, że na przywilej ten może liczyć, jeśli o przerwie zawiadomi urząd skarbowy. Zawiadomienie o przerwie należy złożyć najpóźniej w dniu jej rozpoczęcia. O ponownym rozpoczęciu działalności należy poinformować najpóźniej w dniu poprzedzającym zakończenie przerwy.
Jeśli przerwa spowodowana jest chorobą, wystarczające jest zawiadomienie o okresie przerwy wynikającym ze zwolnienia lekarskiego dokonane w dniu ponownego rozpoczęcia działalności.
Pamiętajmy też, że w razie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej nie pobiera się podatku opłacanego w formie karty podatkowej za cały okres zawieszenia. Zmniejszenie to wynosi 1/30 miesięcznej należności za każdy dzień zawieszenia działalności.
Na pewne przywileje mogą liczyć również ci przedsiębiorcy, którzy likwidują w ciągu roku podatkowego działalność gospodarczą. W takim wypadku – gdy zgłoszą ten fakt naczelnikowi urzędu skarbowego – podatek za ostatni miesiąc prowadzenia firmy fiskus pobierze za czas do dnia zaprzestania działalności w wysokości 1/30 miesięcznej należności za każdy dzień.
[ramka][b]Uwaga[/b]
Podatnicy opłacający kartę podatkową powinni zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego o zmianach, jakie zaszły w odniesieniu do stanu faktycznego podanego we wniosku o zastosowanie karty, które mają wpływ na jej wysokość.[/ramka]