[b]Prowadzę firmę drzewną opodatkowaną na zasadach ogólnych (podatkowa książka przychodów i rozchodów). W maju sprzedałem złom po zlikwidowanych maszynach stolarskich. Punkt skupu wystawił umowę kupna-sprzedaży, jej wartość jest niższa od 1000 zł, w związku z czym opłata skarbowa wynosi 0 proc. Czy wartość sprzedanego złomu mam wpisać w podatkowej książce jako pozostałe przychody? [/b]
[b]Tak.[/b] Skoro sprzedawany złom jest pozostałością maszyn wykorzystywanych w działalności gospodarczej, przychód uzyskany z jego sprzedaży należałoby zakwalifikować do przychodów z tej działalności i ująć w kolumnie 8 podatkowej księgi przychodów i rozchodów „pozostałe przychody”. Skoro nie jest to przychód z podstawowej działalności, nie należy go ujmować w kolumnie 7 księgi „wartość sprzedanych towarów i usług”.
Warto też wyjaśnić poruszoną przez czytelnika kwestię opłaty skarbowej. Otóż umowy cywilnoprawne – w tym kupna-sprzedaży – nie podlegają obecnie tej opłacie. Czytelnik miał zapewne na myśli podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC). Jego stawka w wypadku umowy sprzedaży wynosi 2 proc. Zwolniona z tego podatku jest sprzedaż rzeczy ruchomych, jeśli podstawa opodatkowania nie przekracza 1000 zł (art. 9 pkt 6 ustawy o PCC). Zwolnienie to nie dotyczy jednak sytuacji, gdy sprzedającym jest osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą i sprzedaż jest wykonywana w ramach tej działalności. W takim wypadku podatek od czynności cywilnoprawnych w ogóle nie wchodzi w grę.
Zgodnie bowiem z art. 2 pkt 4 ustawy o PCC nie podlegają temu podatkowi czynności cywilnoprawne, jeśli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub zwolniona z tego podatku (z nieistotnymi tu wyjątkami).
Czytelnik z racji wykonywania działalności gospodarczej jest podatnikiem VAT. Z pytania nie wynika, czy jest zarejestrowany jako czynny podatnik. Ale nawet jeśli nie rozlicza tego podatku, to znaczy, że korzysta ze zwolnienia z VAT ze względu na wysokość obrotów (nieprzekraczającą 50 tys. zł).
W efekcie, sprzedając jako przedsiębiorca złom do skupu, albo powinien naliczyć VAT, albo jest zwolniony z tego podatku, a przez to sprzedaż złomu w ogóle nie podlega PCC. W pierwszym przypadku sprzedaż złomu powinna być udokumentowana wystawioną przez niego fakturą z właściwą stawką VAT (22 proc.), w drugim – rachunkiem wystawionym na podstawie przepisów ordynacji podatkowej.
Sama umowa kupna-sprzedaży nie wystarczy do prawidłowego rozliczenia uzyskanego przychodu w ewidencji podatkowej.