Jak to zrobić? W prosty sposób. Wystarczy złożyć deklarację korygującą. W tym celu należy ponownie wypełnić druk zeznania, wpisując tym razem poprawne dane. W deklaracji należy też zaznaczyć, że jest to korekta. Dodatkowo [b]do korekty dołączamy pisemne uzasadnienie jej przyczyn.[/b]

Warto pamiętać, że podatnik sporządzający korektę deklaracji w zakresie objętym postępowaniem kontrolnym prowadzonym przez urząd kontroli skarbowej musi w uzasadnieniu przyczyn korekty wskazać, że jest ona związana z tym postępowaniem. Dodatkowo w ciągu trzech dni od złożenia korekty powinien powiadomić organ kontroli skarbowej o złożeniu we właściwym urzędzie skarbowym korekty deklaracji. Na korektę w tym wypadku ma 14 dni od dnia doręczenia protokołu kontroli.

Przedsiębiorcy muszą jednak pamiętać, że [b]przepisy nie zawsze dają możliwość skorygowania deklaracji VAT. Uprawnienie to zostaje zawieszone na czas trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej w zakresie objętym tym postępowaniem lub kontrolą. Dotyczy to także kontroli skarbowej.[/b]

Co to oznacza w praktyce? Tyle że prawnie skutecznej korekty nie uda się złożyć wtedy, gdy wobec przedsiębiorcy toczy się postępowanie podatkowe za okres, za który zamierza złożyć korektę.

[b]Prawo do korekty przysługuje natomiast po zakończeniu zarówno kontroli podatkowej, jak i postępowania podatkowego. Uprawnienie to przysługuje podatnikom od 1 grudnia 2008 r.[/b] w związku z uchyleniem art. 81b § 3 ordynacji podatkowej (przepis ten budził wiele kontrowersji). Podatnicy muszą jednak pamiętać, że prawo do korekty po zakończeniu postępowania podatkowego przysługuje tylko w zakresie nieobjętym decyzją określającą wysokość zobowiązania podatkowego.

Przy korekcie przedsiębiorcy powinni pamiętać o jeszcze jednej ważnej rzeczy. Gdy pomylą się w deklaracji ze szkodą dla fiskusa, korektę powinni przygotować jak najszybciej. Dlaczego to takie ważne? Bo w takim wypadku powstaje zaległość podatkowa, od której trzeba zapłacić odsetki za zwłokę.

Od 1 stycznia 2009 r. jednak podatnicy, którzy pomylą się i dobrowolnie złożą korektę deklaracji VAT wraz z uzasadnieniem jej przyczyn i wpłacą powstałą zaległość, mogą liczyć na niższe odsetki. Wynoszą one 75 proc. obowiązującej stawki.