Minister finansów 9 kwietnia wydał kolejne oficjalne objaśnienia podatkowe dotyczące wykorzystywania samochodu osobowego w prowadzonej działalności. Ponad 30-stronicowy dokument odnosi się do zmian w CIT i PIT obowiązujących od 2019 r., które wprowadziły wiele modyfikacji w zasadach rozliczania kosztów podatkowych dotyczących nabycia, korzystania, eksploatacji oraz zbycia samochodów osobowych wykorzystywanych w prowadzonej przez podatników działalności.
Chodzi w szczególności o podwyższenie do 150 tys. zł kwoty limitu wartości samochodu osobowego (do 225 tys. zł dla auta elektrycznego), do którego możliwe jest pełne odliczanie odpisów amortyzacyjnych z tytułu zużycia, czy określenia limitów opłat zaliczanych do kosztów przy umowach leasingu, najmu, dzierżawy lub innej o podobnym charakterze.
Czytaj także: Leasing sposobem na firmowe auto
Jak tłumaczy resort, celem objaśnień jest przedstawienie sposobu postępowania dla prawidłowego wypełnienia obowiązków wynikających z nowelizacji. Przypomina, że co do zasady nowe przepisy dotyczące aut osobowych należy stosować również do umów rozpoczętych przed 1 stycznia 2019 r., jeśli ich skutki podatkowe powstają od tego dnia.
Ministerstwo Finansów szczegółowo odniosło się do wielu problematycznych kwestii. Jedną z nich są umowy leasingu, najmu i podobne. Z objaśnień wynika m.in., że regulacja limitująca wysokość opłat leasingowych zaliczanych przez podatnika do kosztów jest odrębna od przepisów limitujących wysokość kosztów w związku z używaniem auta do tzw. użytku mieszanego. Zdaniem MF ta ostatnia nie dotyczy wyłącznie używania auta posiadanego na podstawie umów takich jak leasing. Ma charakter szerszy i dotyczy również korzystania z samochodu osobowego stanowiącego własność podatnika. Gdy opłaty leasingowe itp. wynikające z umowy zawartej przed 1 stycznia 2019 r. zostały skalkulowane tak, że zawierają w sobie koszty eksploatacji samochodu osobowego, to mają do nich zastosowanie wprowadzone od 1 stycznia 2019 r. przepisy odnoszące się do tzw. użytku mieszanego (ograniczenie do 75 proc.). A zatem opłata leasingowa w części, w której odnosi się do kosztów eksploatacji samochodu osobowego, będzie objęta limitem.
Z objaśnień wynika ponadto, że koszty opłat serwisowych wynikających z umowy leasingu zawartej przed 1 stycznia 2019 r. podlegają ograniczeniom związanym z używaniem samochodu osobowego do celów mieszanych (tj. 25 proc. wydatków jest wyłączonych z kosztów).
Pełną treść objaśnień można znaleźć na oficjalnej stronie resortu w zakładce: ostrzeżenia i wyjaśnienia podatkowe.