Przedsiębiorcy, którzy w 2008 r. rozliczali się według skali podatkowej, mogą korzystać ze wszystkich dostępnych ulg. W formularzu PIT/O mogą więc pomniejszyć swój dochód o:
- darowizny,
- wydatki na cele rehabilitacyjne,
- opłaty za Internet,
- kwoty wydane na nabycie nowych technologii.
- odliczenie związane z wychowywaniem dzieci,
- ulgę abolicyjną,
- odliczane na podstawie praw nabytych ulgę na nianię i za wyszkolenie ucznia.
Ulgi mieszkaniowe rozliczane na podstawie praw nabytych, w tym przede wszystkim odsetkowa, wykazywane są w formularzu PIT/D. Osoby, które w tym roku pierwszy raz odliczają odsetki od kredytu, muszą także wypełnić PIT-2K.
Z wszystkich tych ulg mogą także skorzystać przedsiębiorcy, którzy na 2008 r. wybrali podatek liniowy, ale tylko pod warunkiem że poza dochodami z działalności gospodarczej mają także inne, opodatkowane według skali. Ulgi mogą bowiem odliczać tylko od tego ostatniego dochodu lub obliczonego od niego podatku.
Czy osoby wypełniające tylko PIT-36L mogą skorzystać z odliczeń? Tak. Mogą – podobnie jak pozostali przedsiębiorcy – pomniejszyć dochód o zapłacone składki ZUS, a podatek obniżyć o składki na ubezpieczenie zdrowotne. Mogą też odliczyć ulgę abolicyjną.
Podobnie jak pozostali podatnicy mają także prawo wskazać organizację pożytku publicznego, której chcieliby przekazać 1 proc. podatku (o tym jak to zrobić, pisaliśmy szczegółowo w [link=http://www.rp.pl/artykul/288420.html]dodatku do „Rz” z 9 kwietnia "Warto zdecydować o podatku"[/link]).
[ramka][b]Inne ulgi mniej popularne wśród właścicieli firm[/b]
- [b]Internet[/b]
Z tytułu używania sieci Internet w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnik może odliczyć od dochodu nie więcej niż 760 zł. Koszty te muszą być udokumentowane fakturą. Rozliczająca je osoba musi także mieć dowód wpłaty. Małżonkowie mogą skorzystać z dwóch limitów, jeśli faktura będzie uwzględniać dane męża i żony. Przedsiębiorcy rzadko korzystają z tej ulgi, bo dostęp do sieci zwykle jest im niezbędny do prowadzenia firmy i zaliczany do jej kosztów.
- [b]Zakup nowych technologii[/b]
Dzięki tej uldze mogą zmniejszyć swój dochód przedsiębiorcy, którzy ponieśli wydatki, aby zdobyć wiedzę technologiczną w postaci wartości niematerialnych i prawnych, która umożliwia wytwarzanie nowych lub udoskonalonych wyrobów lub usług i która nie jest stosowana na świecie dłużej niż przez ostatnie pięć lat.
Rygorystyczne warunki korzystania z niej powodują, że nie jest zbyt popularna wśród firm.
- [b]Wyszkolenie ucznia[/b]
Ulga za wyszkolenie uczniów lub z tytułu zatrudnienia pracowników w celu przygotowania zawodowego przyznawana jest na podstawie decyzji urzędu skarbowego. Obecnie z ulgi tej korzysta się tylko na zasadzie praw nabytych; nie można już ubiegać się o jej przyznanie.
- [b]Ulga abolicyjna[/b]
W PIT/O podatnicy znajdą jeszcze jedną ulgę. Jest ona przeznaczona dla osób mieszkających w Polsce, które osiągały dochody w jednym z państw, z którymi Polska ma podpisaną umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania przewidującą niekorzystną dla podatników metodę rozliczenia zagranicznych dochodów (tzw. zaliczenia proporcjonalnego). Chodzi np. o osoby pracujące w Rosji lub USA. Przepisy pozwalają im zmniejszyć podatek w taki sposób, aby nie zapłacili więcej niż przy zastosowaniu metody wyłączenia z progresją. [/ramka]