Twierdzą, że jest to wydatek o charakterze osobistym, który podatnik poniósłby niezależnie od tego czy prowadzi działalność gospodarczą, czy też nie. Tak było m.in. w sprawie, którą zajmowała się [b]Izba Skarbowa w Warszawie (interpretacja z 12 marca 2009 r., IPPB1/415-42/09-2/EC)[/b].
Podatnik prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie informatyki. Kupił na firmę okulary korekcyjne. Zastanawiał się, czy wydatek ten może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu na podstawie faktury VAT. Zdaniem podatnika zakup okularów korekcyjnych ma ścisły związek z prowadzeniem działalności gospodarczej. Bez nich podatnik nie jest w stanie osiągnąć żadnego przychodu z uwagi na brak możliwości pracy przy komputerze. W takiej sytuacji zakup okularów nie ma charakteru osobistego.
[srodtytul]Izba mówi nie[/srodtytul]
Innego zdania były jednak organy podatkowe. Stwierdziły, że co prawda kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 23 ustawy o PIT. Kosztami są więc wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów.
W praktyce oznacza to tyle, że podatnik ma możliwość odliczania dla celów podatkowych wszelkich kosztów, pod tym jednak warunkiem, że wykaże ich bezpośredni związek z prowadzoną działalnością, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. Trzeba jednak pamiętać, że wykazanie związku poniesionych kosztów z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz okoliczność, iż ich poniesienie ma wpływ na wysokość osiąganych przychodów, obciąża podatnika.
[srodtytul]I tak trzeba by je kupić[/srodtytul]
Zdaniem organów podatkowych do kosztów uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej spełniających wspomniane wcześniej kryteria nie można zaliczyć wydatków uwarunkowanych stanem zdrowia osoby prowadzącej działalność gospodarczą. Wydatek na zakup okularów korekcyjnych ma na celu ochronę zdrowia. Takie wydatki należą do wydatków o charakterze osobistym. [b]W razie zaistnienia wady wzroku czy też jej pogłębiania się osoba fizyczna jest zmuszona do zakupu okularów z odpowiednimi szkłami niezależnie od tego, czy prowadzi działalność gospodarczą, czy też działalności takiej nie prowadzi.[/b]
Bezpośrednim celem, jaki jest związany z ponoszeniem tego rodzaju wydatków, to – zdaniem fiskusa – ochrona wzroku, a nie osiągnięcie przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Poniesienie wydatków na zakup okularów nie ma realnego wpływu na wysokość przychodów uzyskiwanych ze świadczenia usług w zakresie informatyki.
[srodtytul]Bez wpływu na przychody[/srodtytul]
Do takich samych wniosków doszła [b]Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 27 stycznia 2009 r. (IPPB1/415-1312/08-2/EC)[/b]. W tym przypadku okulary kupił radca prawny. Były mu niezbędne w prowadzonej działalności gospodarczej. Przeglądał akta i wiele innych pism. Niestety, tak jak wcześniej, fiskus stwierdził, że wydatku na zakup okularów korekcyjnych nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu z prowadzonej działalności gospodarczej. Poniesienie wydatków na zakup okularów nie ma realnego wpływu na wysokość przychodów uzyskiwanych ze świadczenia usług radcy prawnego. Dlaczego? Bo bezpośrednim celem, jaki jest związany z ponoszeniem tego rodzaju wydatków, jest ochrona wzroku, a nie osiągnięcie przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.
[ramka][b]Uwaga [/b]
Zasadą jest ścisłe powiązanie ponoszonych przez podatnika kosztów z celem osiągnięcia przychodów. Cel ten musi być jednak widoczny, a ponoszone koszty powinny go bezpośrednio realizować lub co najmniej zakładać jako realny.[/ramka]