[b]Prowadzę sklep internetowy. Zdarza się, że o wpłatach na rachunek bankowy otrzymywanych od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej dowiaduję się dopiero następnego dnia. Czy w takich przypadkach ewidencjonowanie zaliczek za pomocą kas fiskalnych z jednodniowym opóźnieniem jest zgodne z przepisami?[/b]
[b]Tak[/b]. Przyjmuje się, że sprzedaż powinna być ewidencjonowana w kasie fiskalnej z chwilą powstania obowiązku podatkowego (zob. przykładowo [b]pismo naczelnika Urzędu Skarbowego w Biłgoraju z 27 września 2004 r., PPDE/443-33/2004[/b]). Dotyczy to również sytuacji, gdy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej zaliczek na rachunek bankowy (obowiązek podatkowy powstaje wtedy z chwilą otrzymania tych zaliczek). W takich przypadkach nigdy nie jest możliwe ewidencjonowanie sprzedaży z chwilą otrzymania wpłaty, bo o wpłacie tej podatnicy dowiadują się zawsze z mniejszym lub większym opóźnieniem. Opóźnienie to w skrajnych przypadkach może wynieść nawet kilkadziesiąt dni (gdy podatnik o dokonanych wpłatach dowiaduje się dopiero z chwilą otrzymania papierowego wyciągu).
Uznać należy, że [b]w takich razach sprzedaż należy ewidencjonować za pomocą kasy fiskalnej z chwilą uzyskania informacji o otrzymanej wpłacie. Jednocześnie zewidencjonowaniu zaliczek w takich sytuacjach powinno towarzyszyć dokonanie stosownych zapisów w tzw. zeszycie korekt[/b], tj. ewidencji, w której dokonywane są zapisy korygujące dotyczące sprzedaży zewidencjonowanej przy zastosowaniu kas rejestrujących. Z zapisów tych wynikać powinno, że zewidencjonowana czynność stanowi sprzedaż, dla której obowiązek podatkowy powstał wcześniej (np. poprzedniego dnia).
Co ważne, taki sposób postępowania wskazują jako prawidłowy organy podatkowe w udzielanych wyjaśnieniach. Tytułem przykładu przytoczyć można [b]pismo naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdyni z 15 lutego 2005 r. (XII-2/443-8/TZ-1/05/KB)[/b], w którym organ podatkowy, odpowiadając na pytanie podatnika o sposób ewidencjonowania zaliczek, o których wpłacie podatnik dowiaduje się z wyciągu, wyjaśnił, że „[b]rozwiązaniem zgodnym z obowiązującymi przepisami będzie zarejestrowanie obrotu na kasie fiskalnej w dniu otrzymania wyciągu bankowego, a następnie, w przypadku otrzymania wyciągu bankowego w miesiącu innym niż miesiąc dokonania wpłaty przez nabywcę, dokonanie korekty obrotu podlegającego opodatkowaniu za miesiąc faktycznego dokonania wpłaty[/b]”.
Z kolei [b]naczelnik Urzędu Skarbowego w Krasnymstawie w piśmie z 29 kwietnia 2005 r. (PP/4430-12/05)[/b] wyjaśnił, że „w sytuacji, gdy wpłata zaliczki dokonywana jest za pośrednictwem banku i o wpłacie podatnik dowiaduje się dopiero z wyciągów bankowych, zaliczka powinna być zewidencjonowania w dniu, w którym podatnik otrzymał informację z banku o jej wpływie na konto, czyli z chwilą otrzymania wyciągu bankowego”.
Mając to na uwadze, pragnę wyjaśnić, że ewidencjonowanie przez czytelników zaliczek wpłacanych przez osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej w następnym dniu otrzymania informacji o ich wpływie na rachunek bankowy jest prawidłowe (nawet jeśli zaliczki wpłynęły na rachunek bankowy dzień wcześniej). Pamiętać przy tym jednak należy, że w takiej sytuacji konieczne jest dokonanie stosownych zapisów w zeszycie korekt.
[i]Autor jest doradcą podatkowym [/i]
[i]Podstawa prawna: [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=172827]ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (DzU nr 54, poz. 535 ze zm.)[/link][/i]