[b]– W 2006 r. spółka z o.o. amortyzowała środki trwałe wykorzystywane w działalności gospodarczej metodą liniową, z zastosowaniem stawek wskazanych w wykazie stawek amortyzacyjnych (załącznik do ustawy o CIT). Od 1 stycznia 2007 r. skorzystała z możliwości ich obniżenia przewidzianej w art. 16i ust. 5 ustawy o CIT, niektórych nawet do zera. Czy dopuszczalne jest podwyższenie stawek wcześniej obniżonych?[/b] – pyta czytelnik DF.
[b]Tak[/b]. Prawną podstawą jest tu ten sam przepis, na którego podstawie wcześniej spółka stawki amortyzacyjne obniżyła: art. 16i ust. 5 ustawy o CIT. Mówi on o dopuszczalności „zmiany” stawek amortyzacyjnych. [b]Zmiana, o której mowa w powołanym przepisie, dotyczy zarówno obniżenia, jak i rezygnacji z obniżonej stawki na rzecz stawek określonych w wykazie stanowiącym załącznik do ustawy o CIT[/b]. Jednak zmiana stawki amortyzacyjnej, tj. zmniejszenie bądź zwiększenie uprzednio obniżonej, może nastąpić od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego.
[b]Nie ma możliwości stosowania różnych stawek amortyzacyjnych w odniesieniu do tych samych środków trwałych w jednym roku podatkowym. [/b]Można natomiast w świetle art. 16i ust. 5 ustawy o CIT stosować różne stawki amortyzacyjne w każdym kolejnym roku. Zmienione stawki nie mogą być, oczywiście, wyższe od stawek określonych w wykazie stawek amortyzacyjnych.
[b]Wolno zmieniać stawki amortyzacyjne zarówno dla środków trwałych wprowadzonych pierwszy raz do ewidencji, jak i już amortyzowanych[/b]. Dla tych pierwszych zmiana stawki, tj. jej obniżenie, może nastąpić w momencie naliczenia pierwszego w danym roku odpisu amortyzacyjnego.
Podatnicy mogą naliczać odpisy amortyzacyjne miesięcznie, kwartalnie lub jednorazowo na koniec roku. W związku z tym, w danym roku podatkowym – w wypadku środków trwałych wprowadzonych wcześniej do ewidencji – obniżenie lub podwyższenie stawki amortyzacyjnej może nastąpić:
- w styczniu danego roku, jeśli rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, a odpisy amortyzacyjne naliczane są miesięcznie;
- na koniec pierwszego kwartału, jeśli amortyzacja naliczana jest kwartalnie;
- na koniec roku, gdy podatnik nalicza odpisy amortyzacyjne za okresy roczne.
Podatnik ma swobodę w podejmowaniu decyzji dotyczącej zmiany stawki amortyzacyjnej. Przepisy podatkowe nie przewidują tu żadnych dodatkowych warunków.