Taką zmianę zamierza wprowadzić do [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=176376]ordynacji podatkowej[/link] komisja nadzwyczajna „Przyjazne państwo” ds. związanych z ograniczaniem biurokracji. Pierwsze czytanie przygotowanego przez nią projektu nowelizacji odbędzie się w najbliższy piątek, 20 marca.
Zmiana ordynacji ma poprawić komunikację między organem podatkowym prowadzącym postępowanie a jego stroną oraz zapewnić realizację trzech podstawowych zasad takiego postępowania. Mianowicie zapewnienia czynnego udziału strony w postępowaniu, prawdy obiektywnej i prowadzenia postępowania w sposób budzący zaufanie do organów. Posłom zależy też na stworzeniu partnerskich relacji między podatnikiem a administracją skarbową.
Cel ten chcą osiągnąć poprzez zmianę art. 227 § 2 ordynacji i zapisanie w nim, że [b]organ podatkowy, przekazując sprawę (organowi odwoławczemu), jest obowiązany zająć stanowisko wobec przedstawionych zarzutów i poinformować stronę o sposobie ustosunkowania się do nich.
Dziś takiego wymogu nie ma.[/b] Dlatego autorzy projektu twierdzą, że obecne przepisy nie dają podatnikowi gwarancji, iż w toku postępowania prowadzonego przez organy podatkowe lub organy kontroli skarbowej będzie otrzymywał aktualną informację na temat bieżącej oceny prawnej sprawy. Co więcej, często się zdarza, że organ odmawia informacji, odsyłając do decyzji, która dopiero zostanie wydana.
W rezultacie podatnik nie może w pełni aktywnie uczestniczyć w postępowaniu, w sposób adekwatny do bieżącej sytuacji przedstawiać swoje racje i dowody. Nie dochodzi więc do wymiany argumentów między stroną postępowania a organem je prowadzącym, która pozwalałaby ustalić fakty, przez co sprzyjałaby trafności rozstrzygnięcia.
Nowe przepisy, które mają wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, wprowadzają wymóg informowania także w wypadku postępowań wszczętych przez organy podatkowe przed dniem wejścia tej noweli w życie.
[b]Na rozpoczętym wczoraj posiedzeniu Sejm ma podjąć pracę nad dwoma innymi projektami autorstwa komisji „Przyjazne państwo”. Oba zawierają propozycje zmian przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.[/b]
Pierwszy z nich ma uprościć zasady dokonywania aktualizacji danych w systemie ewidencji podatników (NIP) do celów VAT. [b]Propozycja polega na zwolnieniu VAT-owców z obowiązku aktualizowania zgłoszenia rejestracyjnego, jeżeli aktualizowane dane mieszczą się w danych objętych systemem ewidencji podatników (NIP).[/b] Zwolnienie z obowiązku aktualizowania danych nie będzie jednak wchodziło w grę wówczas, gdy zgłaszana zmiana spowoduje zmianę właściwości organu podatkowego, czyli – w razie zmiany adresu zamieszkania lub siedziby firmy.
[b]Drugi komisyjny projekt nowelizacji ustawy o VAT zmienia zasady korzystania z ulgi z tytułu nabycia kas rejestrujących (odliczenie 90 proc. ceny zakupu kasy, nie więcej niż 700 zł).[/b] Posłowie zaproponowali w nim nie tylko zmianę definicji powstania obowiązku ewidencjonowania obrotu za pomocą kas fiskalnych, ale także przeniesienie z rozporządzenia do ustawy zwolnień z obowiązku posiadania kas oraz warunków utraty tych zwolnień.
W ten sposób z prawa do ulgi z tytułu zakupu kasy będą mogli korzystać wszyscy podatnicy z chwilą, gdy zostaną objęci obowiązkiem ewidencjonowania swojego obrotu za pomocą kasy.