[b]Tak.[/b]Wydatki, które wpływają lub mogą mieć wpływ na osiągnięcie lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodu w prowadzonej działalności gospodarczej, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, chyba że wyraźnie zabraniają tego przepisy. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wymienia wydatków związanych z używaniem telefonu i Internetu. Mogą być one zatem kosztem. Jednak nie u każdego przedsiębiorcy.

Telefon stacjonarny trzeba bowiem zarejestrować na firmę. Wtedy abonament telefoniczny, będący stałą opłatą za możliwość korzystania z telefonu i obciążający dysponenta numeru, stanowi w całości koszt uzyskania przychodu z prowadzonej działalności gospodarczej. Podobnie jest z Internetem. Gdy jest zainstalowany na firmę i służy prowadzonej działalności w siedzibie firmy, ponoszone opłaty można zaliczyć do kosztów podatkowych.

[b]Problemy mogą się pojawić, gdy telefon stacjonarny używany jest w prywatnym mieszkaniu, a abonament opłacany na osobę prywatną. W takim wypadku organy podatkowe pozbawiają przedsiębiorców możliwości zaliczenia opłat na abonament do kosztów podatkowych.[/b] Twierdzą bowiem, że abonament byłby ponoszony przez właściciela niezależnie od tego, czy prowadzi w mieszkaniu działalność gospodarczą czy też nie. [b]Tak np. postanowił Urząd Skarbowy Poznań-Winogrady w interpretacji z 22 września 2004 r. (DG-I/005/22/04)[/b].

[b]Podobnie jest z opłatami za Internet[/b]. W tym jednak wypadku, jeśli korzystanie z Internetu będzie konieczne dla prawidłowego funkcjonowania działalności i będzie to miało odzwierciedlenie w wielkości przychodów uzyskiwanych z tej działalności, to wydatki na ten cel – o ile możliwe będzie wyodrębnienie ich wysokości z ogólnej sumy wydatków obejmujących korzystanie z sieci internetowej – będą kosztem podatkowym firmy. [b]Wynika tak z interpretacji Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie z 9 sierpnia 2005 r. (II US. PB-I-415/37/05).[/b]

[i]Podstawa prawna: [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=80474]ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.)[/link][/i]