[b]– Prowadzę działalność gospodarczą opodatkoawaną na zasadach ogólnych, oprócz pracy na etacie. Działalność ma niewielkie rozmiary, zamówienia od klientów napływają nieregularnie. Czy w takiej sytuacji mogę ubiegać się o zwolnienie z prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów?[/b] – pyta czytelniczka DF.
[b]Tak.[/b] Możliwość zwolnienia z obowiązku prowadzenia księgi przewidziana została w § 7 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=170518]rozporządzenia ministra finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (DzU nr 152, poz. 1475 ze zm.)[/link].
Jest to jednak odstępstwo od reguły, że podatnicy opłacający podatek dochodowy z działalności gospodarczej na zasadach ogólnych, nieobjęci zwolnieniami z prowadzenia księgi przychodów i rozchodów przewidzianymi dla niektórych grup (np. dla korzystających ze zryczałtowanych form opodatkowania, adwokatów wykonujących zawód wyłącznie w zespołach) muszą prowadzić tę księgę albo księgi rachunkowe.
[b]Indywidualne zwolnienie z prowadzenia księgi wchodzi w rachubę w wypadkach uzasadnionych szczególnymi okolicznościami, zwłaszcza takimi jak rodzaj i rozmiar wykonywanej działalności, wiek i stan zdrowia. Jest to wyliczenie przykładowe, niewyczerpujące.[/b] Możliwe są więc także inne jeszcze powody zwolnienia.
Wydaje się, że niewielkie rozmiary działalności i nieregularne napływanie zamówień od klientów mogą uzasadniać ubieganie się o zwolnienie z obowiązku prowadzenia księgi.
Ocena, czy w konkretnym wypadku takie szczególne okoliczności występują, należy do naczelnika urzędu skarbowego. Jest to decyzja uznaniowa, co nie oznacza, że całkowicie dowolna, nielicząca się z faktami. Podejmujący ją powinien przynajmniej zbadać i rozważyć wszystkie argumenty podatnika ubiegającego się o zwolnienie i do nich się ustosunkować.
Naczelnik urzędu skarbowego może udzielić tego zwolnienia na wniosek podatnika. Zwolnienie może dotyczyć też poszczególnych czynności z zakresu prowadzenia księgi. Można się o nie ubiegać zarówno przed rozpoczęciem działalności, jak i w trakcie jej prowadzenia.
[b]Wniosek kieruje się, oczywiście, do naczelnika urzędu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania przedsiębiorcy. Musi być złożony co najmniej na 30 dni przed rozpoczęciem miesiąca, od którego zwolnienie miałoby być zastosowane[/b], a w razie rozpoczęcia działalności albo powstania obowiązku prowadzenia księgi w ciągu roku podatkowego – w terminie 14 dni od rozpoczęcia tej działalności lub powstania obowiązku prowadzenia księgi.
Trzeba pamiętać o zasadzie, że udowodnienie poniesienia wydatków związanych z prowadzoną działalnością (kosztów uzyskania przychodu) i wysokości uzyskanych dochodów ciąży na podatniku. Także więc podatnik zwolniony z obowiązku prowadzenia księgi powinien we własnym interesie gromadzić i przechowywać stosowne dowody.