[b]Nie.[/b] W takiej sytuacji organy podatkowe zazwyczaj nie domagają się zapłaty PIT przez poręczyciela z tytułu nieodpłatnego świadczenia polegającego na zwolnieniu z zobowiązań wynikających z umowy poręczenia. Potwierdzają to wyjaśnienia [b]Izby Skarbowej w Poznaniu z 28 listopada 2008 r. (ILPB1/415-846/08-6/AG)[/b]. Odpowiedziała ona na pytanie banku, który udzielił pożyczki swojemu pracownikowi. Zabezpieczeniem było poręczenie cywilne. Pożyczkobiorca i poręczyciel wystąpili z wnioskami o umorzenie pożyczki. Oba załatwiono pozytywnie. Izba uznała, że kwota umorzenia nie będzie dla poręczyciela przychodem z tytułu nieodpłatnego świadczenia. Nie uzyskuje on bowiem żadnego przysporzenia majątkowego, bo nie korzystał z pożyczonych pieniędzy. Na całej tej operacji zyskał pracownik banku i tylko on otrzyma PIT-8C i powinien zapłacić podatek.
Trzeba jednak pamiętać o indywidualnym charakterze każdej sprawy. Błędem będzie przyjęcie, że nigdy poręczyciel nie osiąga przychodu z innych źródeł. Aby domagać się zapłaty PIT od poręczyciela, organ podatkowy musi wykazać, że jego majątek zyskał na zwolnieniu z umowy. W sytuacji opisanej w pytaniu byłoby to trudne. Pracownik nie odmawiał spłaty pożyczki, miał pracę, a więc osiągał stałe dochody. Pracodawca miałby możliwość wyegzekwowania pożyczki. Uznał jednak, że warto pomóc pracownikowi i umorzył ją, co dla pracownika oznacza konieczność zapłacenia podatku. W tej konkretnej sytuacji majątek poręczyciela nie zyskał więc żadnych korzyści. Ale nie zawsze tak jest.
Świadczy o tym [b]interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach z 19 sierpnia 2008 r. (IBPB2/415-961/08/CJS)[/b]. Zmarł kredytobiorca, który zalegał z zapłatą kredytu i odsetek. Poręczyciel wystąpił o zawarcie ugody z bankiem i umorzenie części wymagalnych odsetek. Ponieważ spłacił część należności głównej, część odsetek i kosztów, bank zgodził się na to. Izba stwierdziła, że poręczyciel i kredytobiorca ponoszą solidarną odpowiedzialność za spłatę kredytu. Gdy kredytobiorca przestaje spłacać zadłużenie, bank może dochodzić należności od poręczyciela. Zawierając ugodę, bank zrzekł się wobec niego spłaty całości długu po spełnieniu części świadczenia.
Choć to nie poręczyciel zaciągnął kredyt i nie on otrzymał z banku pieniądze, powstaje u niego przychód podlegający opodatkowaniu. Umorzone odsetki są nieodpłatnym świadczeniem w rozumieniu art. 11 ust. 1 ustawy o PIT, czyli przychodem z innych źródeł, o którym mowa w art. 20 ust. 1 tej ustawy. Przychód ten powinien być doliczony do pozostałych przychodów osoby, której należności umorzono, opodatkowanych według skali podatkowej, i opodatkowany w zeznaniu rocznym. A wierzyciel musi wystawić PIT-8C z odpowiednią informacją.