Wynagrodzenie menedżera jest bowiem opodatkowane inaczej niż przychody z własnej firmy.
[b]Potwierdził to Departament Podatków Dochodowych Ministerstwa Finansów w piśmie zamieszczonym w ostatnim numerze Biuletynu Skarbowego (nr 2/2008).[/b]
Przypomnijmy, że art. 8 ust. 1 pkt 3 lit.e) ustawy o ryczałcie wyłącza z opodatkowania w tej formie przedsiębiorców, którzy świadczą usługi wymienione w załączniku nr 2 do ustawy. Są tam m.in. usługi zarządzania. Czy oznacza to, że osoby, które podpiszą kontrakt menedżerski, nie mogą jednocześnie rozliczać ryczałtem przychodów z działalności? Nie. O korzystnym stanowisku urzędów w tej sprawie pisaliśmy już w artykule [link=http://www.rp.pl/artykul/162402.html]"Kontrakt menedżerski nie pozbawia prawa do ryczałtu ewidencjonowanego"[/link]. Przykładowo [b]Pierwszy Urząd Skarbowy w Szczecinie w interpretacji z 28 lutego 2007 r. (IUS.DO/415/24/MC/07)[/b] stwierdził: „Wykonywanie usług menedżerskich na podstawie kontraktu menedżerskiego nie wyłącza możliwości opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przychodów uzyskiwanych z tytułu świadczenia usług budowlanych w ramach działalności gospodarczej”.
Teraz [b]także Ministerstwo Finansów potwierdziło, że osiąganie przychodów z kontraktu menedżerskiego nie wyłącza możliwości opłacania ryczałtu z działalności gospodarczej[/b]. Przychody z umów o zarządzanie przedsiębiorstwem i kontraktów menedżerskich (lub umów o podobnym charakterze) są bowiem kwalifikowane do działalności wykonywanej osobiście (art. 10 ust. 1 pkt 2 i art. 13 pkt 9 ustawy o PIT). To inne źródło niż pozarolnicza działalność gospodarcza (art. 10 ust. 1 pkt 3 i art. 14 ustawy o PIT).
Zdaniem ministerstwa wynagrodzenie z kontraktów menedżerskich to przychód z działalności wykonywanej osobiście, nawet jeżeli umowa została zawarta w ramach działalności gospodarczej (tak wynika z art. 13 pkt 9 ustawy o PIT). Dochody z takiej umowy są rozliczane według skali podatkowej.
[b]Reasumując: „wykonywanie przez podatnika usług na podstawie zawartego kontraktu menedżerskiego, kwalifikowanego do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, nie pozbawia prawa do korzystania z opodatkowania przychodów w formie ryczałtu ewidencjonowanego dla określonych rodzajów pozarolniczej działalności gospodarczej”[/b], czytamy w piśmie ministerstwa.