[b]Tak[/b] Przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych nie przewidują wyłączenia (zwolnienia) z opodatkowania dla pojazdów, które w ramach prowadzonej działalności gospodarczej są traktowane jako towary do sprzedaży, a w konsekwencji gmina jest jak najbardziej uprawniona do pobierania tej daniny. Dotyczy to głównie firm, które zajmują się handlem używanymi pojazdami, wymienionymi w art. 8 ustawy (m.in. samochody ciężarowe powyżej 3,5 tony, ciągniki siodłowe i balastowe, przyczepy, naczepy czy autobusy).

Wielu przedsiębiorców nie godzi się na opłacanie podatku, gdyż dla nich pojazd jest towarem przeznaczonym do sprzedaży. Jednakże przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych nie pozostawiają wątpliwości – podatek płaci właściciel bez względu na dalsze przeznaczenie pojazdu. Jeżeli firma nabyła zarejestrowany na terytorium RP pojazd, staje się jego właścicielem i musi zapłacić podatek, nawet w sytuacji, w której pojazd jest nadal zarejestrowany na poprzedniego właściciela.W korzystniejszej sytuacji są ci przedsiębiorcy, którzy sprowadzili samochód z zagranicy. Od takich pojazdów – o ile nie zostały zarejestrowane w naszym kraju – nie ma obowiązku opłacania podatku od środków transportowych. Taka sama sytuacja dotyczy osób sprzedających samochody używane, które zostały wyrejestrowane (art. 9 ust. 5 ustawy).

[i]Podstawa prawna:

– [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=182297]ustawa z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn. DzU z 2006 r. nr 121, poz. 844 ze zm.)[/link][/i]