[b]Wynika tak z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 4 grudnia 2008 r. (IPPB3/423-1381/08-4/KB).[/b]

Spółka zawarła umowę najmu na dziesięć lat. Niestety, wskutek braku efektów ekonomicznych z nowej lokalizacji po dwóch latach rozwiązała umowę. W związku z tym musiała zapłacić odszkodowanie (równowartość rocznego czynszu za wynajem). Przepadła też kaucja wpłacona przez nią przy zawarciu umowy (zatrzymał ją wynajmujący). Zastanawiała się, czy zapłacone odszkodowanie za przedterminowe rozwiązanie umowy najmu oraz zapłacona kaucja będą kosztem podatkowym.

[srodtytul]Gdy chcemy zapobiegać stratom[/srodtytul]

[b]Izba skarbowa pozwoliła na odliczenie obu wydatków w kosztach prowadzonej działalności. Kosztem podatkowym mogą być bowiem wydatki poniesione nie tylko w celu osiągnięcia przychodów, ale także w celu zachowania lub zabezpieczenia ich źródła.[/b]

Przepisy nie wyłączają możliwości zaliczenia do kosztów wydatków poniesionych po to, aby zmniejszyć straty. Utrzymywanie nierentownej placówki byłoby działaniem szkodliwym dla podatnika, zwłaszcza gdy w miejsce likwidowanego spółka może otworzyć sklep w innym miejscu, gdzie spodziewane zyski byłyby wyższe przy wykorzystaniu środków trwałych, towarów oraz pracowników przeniesionych z dotychczasowej lokalizacji. W tym wypadku zapłata odszkodowania była ekonomicznie uzasadniona, bo umowa najmu obwiązywałaby jeszcze przez kilka lat i działalność zakończyłaby się stratą.

[srodtytul]Rozliczymy też zabezpieczenie[/srodtytul]

Kosztem – zdaniem izby skarbowej – będzie też kaucja. Jej udzielenie jest często jednym z warunków zawarcia umowy między stronami, a co za tym idzie osiągnięcia przychodów. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie definiują pojęcia kaucji. Według słownika języka polskiego jest to suma pieniężna złożona jako gwarancja dotrzymania zobowiązania i stanowiąca odszkodowanie w razie niedopełnienia zobowiązania. Kaucja jest neutralna podatkowo, tzn. nie stanowi ani kosztu, ani przychodu aż do momentu wystąpienia okoliczności, które uprawniają wierzyciela do zaspokojenia się z kaucji.

Gdy wystąpią okoliczności uprawniające do zatrzymania kaucji przez wynajmującego, a więc np. w razie przedterminowego rozwiązania umowy najmu przez najemcę, kwota wpłacona jako zabezpieczenie na poczet zawartej umowy najmu traci swój kaucyjny charakter i może być zaliczona do koszów podatkowych przez dającego kaucję.

[ramka][b]Uwaga[/b]

Kosztami są zarówno wydatki pozostające w bezpośrednim związku z uzyskiwanymi przychodami, jak i pozostające w związku pośrednim, jeśli tylko wykażemy, że zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów.[/ramka]