Nowelizacja ustawy o VAT nie wpłynęła na brzmienie art. 111 ust. 6 ustawy o VAT, w którym określone są sytuacje, kiedy firma musi zwrócić ulgę.

Zgodnie z ogólną zasadą obowiązek taki powstaje, gdy w okresie trzech lat od dnia rozpoczęcia ewidencjonowania podatnik zaprzestanie używania kasy lub nie dokona w obowiązującym terminie zgłoszenia jej do obowiązkowego przeglądu technicznego.

Również bez zmian pozostał katalog sytuacji zobowiązujących do zwrotu ulgi, wymieniony w rozporządzeniu ministra finansów. Znajduje się on w rozporządzeniu z 19 grudnia 2008 r. w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących. Zgodnie z nim podatnicy muszą oddać odliczone lub zwrócone im kwoty, gdy w ciągu trzech lat od dnia rozpoczęcia ewidencjonowania:

- zaprzestaną działalności,

- nastąpi otwarcie likwidacji,

- zostanie ogłoszona upadłość,

- nastąpi sprzedaż przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału).Ulgę trzeba oddać także w sytuacji, gdy została odliczona z naruszeniem przepisów.

[srodtytul]Do kiedy[/srodtytul]

Obowiązek zwrotu powstaje z upływem ostatniego dnia miesiąca lub kwartału, w którym powstały okoliczności uzasadniające jego dokonanie.

Należy go spełnić nie później niż w terminie rozliczenia VAT za miesiąc lub kwartał, w którym powstały te okoliczności. Podatnicy, którzy nie rozliczają VAT, muszą odpowiednią kwotę przelać na konto urzędu skarbowego nie później niż do końca miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstały okoliczności uzasadniające oddanie ulgi.

[srodtytul]Skutki kradzieży kasy[/srodtytul]

Warto podkreślić, że firma może stracić odliczenia bez swojej winy, ze względu na zdarzenia losowe; np. z takimi konsekwencjami musi liczyć się przedsiębiorca, któremu zostanie skradziona kasa. Jeśli nastąpi to w ciągu trzech lat od rozpoczęcia ewidencjonowania, zobowiązany jest do zwrotu ulgi odliczonej w związku z zakupem kasy.

Organy podatkowe uważają, że zasada ta ma zastosowanie także w razie zdarzeń losowych niezawinionych przez podatnika.[b] W interpretacji Izby Skarbowej w Gdańsku z 13 października 2006 r. (PI/ 44333/06/Z/09) [/b]czytamy, że termin „zaprzestanie użytkowania” nie został zdefiniowany ani w rozporządzeniu o kasach rejestrujących, ani w ustawie o VAT.

Należy się zatem odwołać do definicji ze słownika języka polskiego. Wyraz „używać” oznacza posłużyć się czymś, zastosować coś jako środek, narzędzie, natomiast „zaprzestać” oznacza przerwać jakąś czynność, zaniechać robienia czegoś.

Zaprzestanie użytkowania kasy to zatem także taka sytuacja, gdy było ono wynikiem zdarzenia losowego.

Jednocześnie okradziona firma, kupując nowe urządzenia, nie może skorzystać z ulgi (mimo że musiała ją zwrócić). Przysługuje ona bowiem tylko na kasy wymienione w pisemnym oświadczeniu składanym w urzędzie skarbowym przed dniem powstania obowiązku ewidencjonowania.

Podatnik nie ma więc prawa do ulgi na zakup kolejnych kas rejestrujących, niezależnie od tego, czy są one kupowane w celu wymiany ze względu na wyeksploatowanie techniczne, czy ze względu na kradzież poprzednich.

Według [b]Izby Skarbowej w Gdańsku [/b]twierdzenie, że kradzież była zdarzeniem losowym, które nie powinno wywoływać negatywnych konsekwencji, a co za tym idzie, że podatnikowi powinno przysługiwać prawo do otrzymania ulgi na zakup kolejnej kasy rejestrującej, nie znajduje oparcia w prawie podatkowym [b](interpretacja z 13 października 2006 r., PI/443-34/06/Z/09)[/b].

[ramka][b]Nie trzeba zwracać całego odliczenia[/b]

Obowiązek zwrotu odliczonych lub zwróconych kwot dotyczy tylko tych kas, których dotyczą wymienione okoliczności. [/ramka]